Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: január 2016

Výzva politikom, politickým stranám a stavbárom

Výzva politikom, politickým stranám a stavbárom

Zverejnená Tlačová správa TASR

V minulom roku 2015 sa znovu objavilo niekoľko problematických stavieb, ktoré znovu odhalili desaťročia trvajúcu problematickú situáciu v Slovenskom stavebníctve a stavieb financovaných nie len z verejných, ale aj súkromných zdrojov.

Takmer 41 doplnení, noviel, zmien a 38 problematických až nefunkčných paragrafových ustanovení teraz platného stavebného zákona, len v časti stavebného poriadku, svedčí o nestabilite legislatívnej, neprehľadnosti a komplikovanej použiteľnosti v praxi. Tento roky problematický a nestabilný legislatívny stav pre stavebníctvo umožňuje výstavbu prakticky bez akejkoľvek zákonnej kontroly a regulácie. Súčasný legislatívny stav tiež nevyžaduje uskutočňovať všetky odborné a remeselné činnosti na stavbách výlučne kvalifikovanými a odborne spôsobilými osobami vzdelanými v danom odbore. Jednoznačne nevynucuje ani kvalitu a zodpovednosť za svoje konanie a bezpečnosť stavieb. Súčasný legislatívny stav umožňuje zahmlievanie dodávateľsko-odberateľských vzťahov a zneužívanie dominancie objednávateľa, čo často vedie k zneužívaniu menších dodávateľov a následne k nevymožiteľnosti práva a náhrady škôd.

Tiež je tu nezanedbateľná otázka desiatky rokov neuzákoneného systémového urbanistického plánovania na úrovni štátu, krajov, okresov, miest, obcí a zón. Absencia urbanistického plánovania spôsobila, že z územného plánovania sa stal „trhací kalendár“ na riešenie momentálnych potrieb a záujmu investora bez principiálneho pohľadu na urbanistický rozvoj krajiny a rozvoj spoločnosti v horizonte najmenej 15-20 rokov.

Na Slovensko prichádza jedna z najvýznamnejších investícií s významným vplyvom na našu ekonomiku, hospodárstvo a zamestnanosť. Je to však aj príležitosť zásadne napraviť a ozdraviť legislatívu pre Slovenské stavebníctvo a tak zabezpečiť jeho morálny, odborný, technický a ekonomický rozvoj.

Stavebníctvo ako významná súčasť národného hospodárstva potrebuje jasnú legislatívu a riadenie samostatným ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Naše stavebníctvo nemôže byť ako druhoradý prívesok súčasťou iných štátnych centrálnych úradov odvolávajúc sa na akési prevádzkové úspory. Preto ako jedno z významných pozitívnych riešení pre naše stavebníctvo navrhujeme politickým stranám a budúcej vláde, ktorá vzíde z nastávajúcich volieb, aby zaradili ako jeden zo svojich prvých a najvýznamnejších vládnych programov vytvorenie samostatného ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a schválenie skutočne nového progresívneho zákona o Urbanizme, zákona o Územnom plánovaní a zákona o Stavebnom poriadku. Tieto zákony musia byť vytvorené výlučne na báze odbornosti, jednoduchosti, zrozumiteľnosti a rešpektujúce tradičné vzťahy v stavebníctve umožňujúce zvyšovať odbornosť, kvalitu, zodpovednosť, bezpečnosť stavieb, vymožiteľnosť práva v stavebníctve a rozvoj celej našej spoločnosti. Stavebníctvo nie je len o obchode a politike! Stavebníctvo je hlavne o stavebnom poriadku a o základných systémových legislatívnych technickoadministratívnych pravidlách pre celé stavebníctvo a hospodárstvo Slovenska !

SKSR – Stavebná komora Slovenskej republiky v záujme zvyšovania kvality Slovenského stavebníctva a zastavenia odborného a kvalitatívneho prepadu v celom jeho priereze týmto ponúka odbornú pomoc a spoluprácu pri príprave nového legislatívneho zámeru a tvorbe skutočne novej legislatívy pre stavebníctvo. SKSR pri tvorbe novej legislatívy pre naše stavebníctvo privíta podporu aj od ostatných nečlenských organizácií v komore a živnostníkov, pretože sú to zákony s konečným dopadom na nás všetkých občanov Slovenska.

Prezídium SKSR dňa 04.01.2016

SKSR volá po samostatnom ministerstve výstavby – TASR 10.1.2016

Slovenské stavebníctvo ako významná súčasť národného hospodárstva potrebuje jasnú legislatívu a riadenie samostatným ministerstvom výstavby a regionálneho….

TASR-SKSR

Foto: TASR

Bratislava 7. januára (TASR) – Slovenské stavebníctvo ako významná súčasť národného hospodárstva potrebuje jasnú legislatívu a riadenie samostatným ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Myslí si to Stavebná komora Slovenskej republiky (SKSR), ktorá očakáva od novej vlády prijatie pokrokových zákonov o urbanizme, územnom plánovaní a stavebnom poriadku.

Naše stavebníctvo nemôže byť ako druhoradý prívesok súčasťou iných štátnych centrálnych úradov odvolávajúc sa na akési prevádzkové úspory. Preto ako jedno z významných pozitívnych riešení pre naše stavebníctvo navrhujeme politickým stranám a budúcej vláde, ktorá vzíde z nastávajúcich volieb, aby zaradili ako jeden zo svojich prvých a najvýznamnejších vládnych programov vytvorenie samostatného ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a schválenie skutočne nového progresívneho zákona o urbanizme, zákona o územnom plánovaní a zákona o stavebnom poriadku, uviedol prezident komory Ivan Pauer.

Tieto zákony musia byť podľa neho vytvorené výlučne na báze odbornosti, jednoduchosti, zrozumiteľnosti a musia rešpektovať tradičné vzťahy v stavebníctve umožňujúce zvyšovať odbornosť, kvalitu, zodpovednosť, bezpečnosť stavieb, vymožiteľnosť práva a rozvoj celej spoločnosti.

V súčasnosti platný stavebný zákon označil Pauer za legislatívne nestabilný, neprehľadný a komplikovane použiteľný v praxi. Svedčí o tom jeho takmer 41 doplnení, noviel, zmien a 38 problematických až nefunkčných paragrafových ustanovení len v časti stavebného poriadku. Tento roky problematický stav umožňuje v stavebníctve výstavbu prakticky bez akejkoľvek zákonnej kontroly a regulácie, upozornil.
Ako dodal, aktuálny právny stav tiež nevyžaduje uskutočňovať všetky odborné a remeselné činnosti na stavbách výlučne kvalifikovanými a odborne spôsobilými osobami vzdelanými v odbore. Jednoznačne nevynucuje ani kvalitu a zodpovednosť za svoje konanie a bezpečnosť stavieb. Umožňuje tiež zahmlievanie dodávateľsko-odberateľských vzťahov a zneužívanie dominancie objednávateľa, čo často vedie k zneužívaniu menších dodávateľov a následne k nevymožiteľnosti práva a náhrady škôd, domnieva sa prezident SKSR.
Zároveň poukázal na otázku desiatky rokov neuzákoneného systémového urbanistického plánovania na úrovni štátu, krajov, okresov, miest, obcí a zón. Absencia urbanistického plánovania spôsobila, že z územného plánovania sa stal trhací kalendár na riešenie momentálnych potrieb a záujmu investora bez principiálneho pohľadu na urbanistický rozvoj krajiny a rozvoj spoločnosti v horizonte najmenej 15 až 20 rokov, uzavrel Pauer.

január 2016
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Expertízy a posudky porúch

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.