Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: marec 2017

PROJEKTANTI POZOR ! OD 1.1.2017 PLATÍ NOVÁ VYHLÁŠKA č. 324/2016 Z.z. !

Stále častejšie nás oslovujú stavebné úrady a niektorí starostovia so žiadosťou o publikovanie a informovanie projektantov o účinnosti novej vyhlášky č. 364/2012 Energetická hospodárnosť budov. Táto vyhláška veľmi podstatne mení a sprísňuje podmienky pre projektovanie nových stavieb.

Musíme upozorniť, že úrady vyžadujú prerobiť všetky staršie projekty na ktoré neboli vydané stavebné povolenia. Nové stavebné povolenia na staré projekty nebudú úrady vydávať a už nevydávajú, čím vzniká množstvo problémov a nedorozumení.

Na našom portáli sme o verejnosť upozornili na zmenu už 7.12.2016, ale málokto sa asi týmto riadil.

Takže pripomíname, že dňom 1.1.2017 platí nová Vyhláška o EH8 č. 324/2016 Z.z.Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky z 30. novembra 2016,ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Podľa novej vyhlášky musia projektanti navrhovať a investori objednávať projekty a stavby podľa tejto vyhlášky a podľa stanoviska úradníkov stavebných úradov a ministerstva výstavby nebudú odsúhlasovať projekty pre stavebné povolenie, ktoré nebudú spĺňať kritériá tejto vyhlášky.

V zásade sa musia navrhovať stavby s energetickou hospodárnosťou globálneho ukazovateľa A1 ako ultranízkoenergetické budovy!

Vyhláška v celom znení sa dá stiahnuť z internetovej stránky: https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2016/324/ZZ_2016_324_20170101.pdf

Sekretariát SKSR

7.12.2016

Nové infraštrukturálne projekty v Chorvátsku

Chorvátska republika pripravuje nové verejné obstarávanie v oblasti železničných infraštruktúrnych projektov v Chorvátsku.

V nadchádzajúcom období sa pred HR otvára veľká príležitosť na využitie európskych finančných mechanizmov v oblasti obnovy a investícií do železničnej infraštruktúry.

Na základe viacročnej prípravy projektovej dokumentácie v roku 2017 v oblasti železničnej infraštruktúry sa očakávajú verejné obstarávania pre viacero projektov financovaných z európskych finančných mechanizmov.

Bližšie informácie pre členov komory

Rekordná sledovanosť našich stránok.

Vážená verejnosť,

je  to neuveriťeľné a pre nás mimoriadne potešiteľné, že stránky našej komory zaznamenali za mesiac február absolútne najvyššiu návštevnosť až 28 376 ľudí. Je to historicky najvyššia návštevnosť stránok a historicky najväčší počet sťahovaní našich legislatívnych návrhov. Čo je najviac potešujúce až neuveriteľné je to, že záujem Slovákov „preválcoval“ záujem sledovanosti zo zahraničia !! Tento mimoriadny záujem a rast návštevnosti a preberania našich návrhov nastal po 12. februári 2017, kedy sme zverejnili návrhy na zmenu stavebného zákona.

Počet nových návštevníkov : 28 376

Prenesené dáta : 2,47 GB Slovensko

Prenesené dáta : 2,22 GB ostatní

 

Prezídium SKSR úprime ďakuje za tento mimoriadny záujem o našu prácu. Tento stav svedčí o naozaj veľkých legislatívnych problémoch trápiacich odbornú aj laickú verejnosť na Slovensku, čo nás zaväzuje pokračovať a zintenzívniť našu prácu.

Prezídium SKSR.

PRINCÍPY RIADENIA VÝSTAVBY – NASTAL ČAS NA NÁPRAVU !

Vážená odborná a široká laická verejnosť,

realita súčasného celospoločenského života aj v stavebníctve potvrdzuje, že výsledkom činnosti do seba zahľadenej „tradičnej“ organizácie projektantov ustanovenej zo zákona a skutočného prístupu Ministerstva dopravy a výstavby SR s vyhláseniami o úpornom boji za skvalitnenie legislatívy, odbornosti a zvýšenie bezpečnosti stavieb sú len prázdne slová pretože v skutočnosti v roku 2016 pribudlo len ďalšie zmäkčenie podmienok na odbornosť v príprave a uskutočňovaní stavieb a úplné vyradenie kontroly zo stavebných procesov a činností.

Spoločenské postavenie stavbárov, činnosť projektantov a odborníkov vo výrobnej sfére uskutočňovania stavieb sa v celospoločenskom vnímaní skôr zhoršuje, ako zlepšuje.

Najväčším „úspechom“ zodpovedných organizácií od rokov cca 2010-2011 je odďaľovanie  zlepšenia legislatívy v snáď najdôležitejších činnostiach vo výstavbe až po takmer ich úplnú likvidáciu:

  • kontrolných činností inštitútom „Stavebný dozor“ zo zákona,
  • kontrolných činností inštitútom „Autorský dozor“ zo zákona,
  • nutnosť výstavby podľa vykonávacieho projektu zo zákona,
  • nutnosť vykonávať odborné stavebné aplikačné remeselné činnosti pracovníkmi vzdelanými v danom profesnom odbore tiež zo zákona.

Je najvyšší čas legislatívne upraviť zákon č.50/1976 Zb. (Stavebný zákon) aspoň v časti stavebného poriadku upravujúcej odbornosť, projekčnú činnosť, údržbu, zodpovednosť a  krízové situácie stavieb.

Naše legislatívne návrhy vychádzajú z týchto základných princípov prípravy a riadenia výstavby, ktoré sa podarilo zodpovedným organizáciám zdevastovať tak, že sa čoraz častejšie  stretávame s problematickou kvalitou a bezpečnosťou našich stavieb.

Považujeme za nevyhnutné v najkratšom možnom čase v teraz platnom stavebnom zákone upraviť:

  1. pôsobenie odborníkov v príprave stavieb;
  2. pôsobenie odborníkov v uskutočňovaní stavieb;
  3. uzákoniť činnosť prvostupňového priameho riadenia realizačných prác kvalifikovanou funkciou „Majster stavebnej výroby“ podľa jednotlivých odborov;
  4. uzákoniť vykonávanie remesiel v stavebníctve len vyučenými a preškolenými remeselníkmi;
  5. uzákoniť kontrolnú činnosť vo výstavbe vykonávanú stavebným dozorom, ako zákonom povinnú na všetkých stavbách, okrem drobných stavieb do 30 m2;
  6. ustanoviť kontrolnú činnosť autorským dozorom projektanta ako zákonom povinnú súčasť vykonávacieho projektu na všetkých stavbách, okrem drobných stavieb do 30 m2. Činnosť projektanta – stavebného inžiniera v projektovej príprave stavieb a počas jej realizácie ako autora projektu s autorským dozorom takto stabilizuje jeho postavenie, vážnosť a zodpovednosť;
  7. uzákoniť povinnosť začať stavebné práce len podľa overeného vykonávacieho projektu. Realizovať stavbu len podľa projektu pre stavebné povolenie nebude možné;
  8. v záujme skvalitnenia a zvýšenia bezpečnosti stavieb na Slovensku je nutné zákonom stanoviť základné podmienky odbornosti, práv, povinností a zodpovednosť všetkým osobám činným v procese prípravy, riadenia a realizácie stavieb.

ZÁSADY ŠTRUKTÚRY RIADENIA VÝSTAVBY

ZÁSADY RIADENIA VO VÝSTAVBE

ZÁKLADNÁ SCHÉMA PROJEKTOVEJ PRÍPRAVY

ZÁKLADNÁ SCHÉMA REALIZÁCIE VÝSTAVBY

ZÁKLADNÁ SCHÉMA PRÍPRAVY A REALIZÁCIE VÝSTAVBY

Vážená odborná a laická verejnosť,
ponúkame Vám tieto návrhy, na názorovú odbornú diskusiu. Považujte naše návrhy za výlučne nepolitické a neobchodné. Vaše názory nám určite pomôžu k vynútenej otvorenej komunikácii s NR SR, prípadne aj s MDV SR, pretože je najvyšší čas presadzovať verejnom záujme aj nekomerčné zákony.

 

Sú to stavby aj pre Vás a Vaše deti.
V Nitre 23.2.2017

Ivan Pauer
Preident komory SKSR
a
Ing. Vojtech Mozgay
Viceprezident pre
legislatívu a medzinárodné
vzťahy a riaditeľ úradu komory
Expert on Human Settlements registered in the International Directory of Experts
UNITED NATIONS CENTRE (HABITAT)

marec 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Expertízy a posudky porúch

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.