Niečo k rozvoju obci a k potravinovej bezpečnosti na Slovensku.
V tento utorok 39.mája som práve o tejto téme po prvý krát som mal tú česť školiť 22 starostov obcí z okresu Nitra. Bolo to mimoriadne zaujímavé a hlavne poučné stretnutie, ktoré určite prinieslo veľa pozitívnych poznatkov pre obe strany. Je čisto náhodou, že 31.mája sa v lokálnom médiu pre Oravu MYORAVA.SME.SK objavil článok o téme obecnej poľnohospodárskej výrobe.
Oraváci situáciu, ako prví na Slovensku pochopili, čo sa blíži a čo treba spraviť.
.
Ja aj s kolegami a autormi našho návrhu rozdelenia zákona č. 50/1976 Zb. (Stavebný zákon) sme ešte v roku 2012 pripravili novú koncepciu stavebného zákona, územného plánovania a hlavne zavedenia zákona o urbanistickom plánovaní rozvoja obcí, miest a štátu. Túto koncepciu sme v roku 2013 prerokovali s poradcami vtedajšieho predsedu vlády, ktorí by ju vedeli prijať, ale obe „Ficové“ vlády ju z politických dôvodov neprijali. Čiastočne ju však prijala Matovičova vláda, ale v úplne inej a hlavne v zbabranej podobe… Poznajúc správanie politikov na Slovensku sme počas predvolebných konzultácií poskytli už len základné idey bez paragrafového rozvinutia jednotlivých zákonov… Po voľbách, paradoxne na rozdiel vlád premiéra Fica, prestali s nami úplne komunikovať a nezaradili nás ani do treťoradého konzultačného externého tímu…
.
Búšime do problému uzákonenia urbanistického plánovania rozvoja obcí, miest a štátu od roku 2012, ale „politici“ a žiaľ aj niektorí univerzitní teoretici, ktorí mali vplyv na tvorbu zákona 200/2022 a 201/2022 o urbanistickom plánovaní nechcú ani počuť. Plánovanie znamená zaviesť systém a poriadok, a to je pre neschopných a nesvojprávnych politikov nebezpečná vec!
Preto je ten mačkopes „Nový stavebný zákon“, taky aký je a narobí ešte veľa problémov… Preto zo strany štátu, nemôžeme čakať žiadnu skutočnú pomoc pre obce a mestá.
.
Už niet inej cesty pre záchranu obci, miest a Slovenska, len všemožná obojstranná podpora výroby a produkcie potravín nie len chudobným, ale všetkým občanom susedných obci a okresného mesta. Ak sa toto veľmi skoro neudeje, hrozia nepokoje, rozkrádanie a vraždenie a vodu, jedlo a strechu nad hlavou.
.
Pretože už mnohí odborníci z EÚ upozorňujú na príchod finančnej, hospodárskej a potravinovej krízy v EÚ a nie len v nej ale celého západného sveta, môžeme reálne očakávať, že jedného, nie ďalekého dňa z toho istého dôvodu sa na Slovensko radikálne obmedzí export aj nezdravých potravín a samozrejme výrazne to zvýši ich cenu, že na to ľudia jednoducho nebudú mať…
Vyznieva to síce všelijako, ale krízová situácia sa stále viac blíži len si treba všímať dianie na trhu a pochopiť ho… Slovensko sa blíži k 30% hranici potravinovej bezpečnosti, ktorá patrí k najhoršej v Európe a úspešne dobieha Bulharsko, ako druhá najchudobnejšia krajina Európy.
.
Pekne centrá obcí a miest s vymaľovanými fasádami a predraženými lavičkami ich občanov nenakŕmia. Obce a mestá sa musia vrátiť ku potravinovej spolupráci aby prežili… Obce bez miest šancu na prežitie majú, mesta bez obci nie!
.