POZOR pri navrhovaní jednoplášťových striech
PROJEKTANTI, STAVEBNÉ FIRMY A STAVEBNÍ DOZORI NEPODCEŇUJTE POTREBU KVALITNE VYKONÁVAŤ SVOJU PRÁCU A NEPRECEŇUJTE SVOJE VEDOMOSTI !
Stále častejšie musíme riešiť problémy v návrhu skladby jednoplášťových strešných stavebných konštrukcií. Tieto chyby majú často až fatálne následky z dôvodu kolonizácie stavebných konštrukcií takýchto striech plesňami, ktoré však neskôr prechádzajú aj do bytového priestoru a ohrozujú zdravie obyvateľov bytu.
Problémom sa však stávajú novostavby rodinných domov s plochými jednoplášťovými strechami. Minulý rok sme riešili 3 novostavby vo veku 1-2,5 roku a jednu 4,5 ročnú novostavbu. Ku dnešnému dňu 9.3.2021 už evidujeme 16 problémových novostavieb s problémami plochých jednoplášťových striech, čo je zarážajúci veľmi zlý stav. Príčin je niekoľko, ale veľmi zjednodušene môžeme opodstatnene konštatovať, že ide hlavne o chyby v projekte, v realizácii a v kontrole stavebných prác a dodávok materiálu.
Pre názornosť prikladáme niekoľko fotografií čo dokáže spraviť chybný projekt, realizácia a neznalosť stavebného dozoru s jednoplášťovou strechou. Najzničenejšia konštrukcia strechy bola v spálni, v detskej izbe a v kúpeľni. Mykologický rozbor ovzdušia a povrchu konštrukcií je na konci príspevku.
Stav konštrukcie jednoplášťovej strechy po 4 rokoch užívania mladou rodinou:
Výňatok z mykologickej expertízy:
Kvalitatívna analýza – výsledky ovzdušia:
- ovzdušie v otvore nad kuchyňou: Penicillium sp., P. olsonii, Aspergillus versicolor
- ovzdušie v obývačke s jedálňou: Ulocladium sp., Alternaria sp., Penicillium chrysogenum, Cladosporium sp., Dematiaceae, hylohýfomacéty (bledosfarbené huby) – sterilné mycélium;
- ovzdušie medzistrešné nad sadrokartónom: Neurospora crassa, Fusarium sp., Penicillium olsonii, Chrysosporium sp., Alternaria sp., Mucor sp., Dematiaceae;
- vonkajšie ovzdušie na záhradnej terase pri okne od okna 200mm: Drechslera sp., Fusarium sp., Cladosporium sp., C. cladosporioides, Acremonium sp., Trichoderma sp., Penicillium sp., Dematiaceae, hyalohýfomycéty – sterilné mycélium, kvasinky;
- ovzdušie v kuchyni: prerastené Rhizopus sp., viditeľné Dematiaceae, Penicillium sp.
Kvalitatívna analýza a výsledky konštrukcií domu:
- trám v konštrukcie s viditeľnými plesňami: Penicillium spp., Ulocladium sp., Alternaria sp., Cladosporium sp.
- trám v kuchyni s viditeľnými plesňami: Penicillium chrysogenum, Chalara sp., Alternaria sp., Dematiaceae
- fólia v detskej izbe s viditeľnými plesňami: prerastené Rhizopus sp., viditeľné Penicillium sp., Alternaria sp., Dematiaceae (tmavosfarbené melanizované huby)
- trám v spálni s viditeľnými plesňami: Phoma sp., Penicillium sp. P. olsonii, Dematiaceae, Ulocladium sp., Alternaria sp., Cladosporium sp.
Pôsobenie identifikovaných mikroorganizmov na osoby v danom kontaminovanom priestore.
Hubové zárodky môžu u zdravých predisponovaných osôb prispieť k rozvoju alergických ochorení, u pacientov s alergiou, resp. astmou môžu spôsobiť významné zdravotné ťažkosti, vrátane závažných astmatických záchvatov až anafylkatického škového stavu a pod. Silný alergizujúci potenciál majú melanizované huby (kladospóriá, alternarie, ulokládia), ale aj penicíliá, aspergily, trichodermy a neurospory. Silnými producentmi rôznych mykotoxínov a/alebo prchavých organických látok s dráždivým účinkom na sliznice, potenciálne až rakovinotvorným účinkom, sú penicíliá aj aspergily. Aspergillus versicolor je toxická huba produkujúca karcinogénny mykotoxín sterigmatocstín. Jeho izolácia z akéhokoľvek vnútorného prostredia v budovách je považovaná za vážne hygienické riziko. Kvantitatívne limity zárodkov plesní vo vnútornom obytnom prostredí stanovené Vyhláškou MZ SR 210/2016 Z. z. , ktorou sa mení a dopĺňa Vyhl. MZ SR č. 259/2008 Z. z. vo výške max. 500 KTJ/m3 boli v ovzduší tohto RD významne prekročené. Takisto vyšetrované prostredie nespĺňa kritérium neprítomnosti toxických a patogénnych (silne alergizujúcich) húb v ovzduší – viď vyššie. Toto vnútorné prostredie teda klasifikujeme ako zdravotne nebezpečné pre súčasné a pokračujúce bývanie v tomto dome bez zásadných opatrení na odstránenie súčasného stavu.
Toľko z mykologickej expertízy a expertízy ovzdušia v 4 ročnej novostavbe v ktorej 4 roky žila rodina s dvomi deťmi vo veku 2,5 a 4 roky. Ovzdušie sa už zapísalo na zdravotnom stave detí.
Aká býva hlavná príčina takejto závady ?
Opakovane chybná skladba jednoplášťovej strechy !…
Príklad z legendy nesprávnej skladby jednoplášťovej strechy v projekte:
Hydroizolačná strešná fólia s výstužnou mriežkou – 1,2 mm.
Geotextília 300 g/m2.
Polystyrén EPS S 150 – hr. 100 mm.
Plné debnenie.
Izolácia – minerálna vata medzi krokvami hr. 200 mm.
Parozábrana.
Sadrokartón na pomocnom rošte z tenkostenných profilov.
Orientačný príklad princípu správnej skladby jednoplášťovej strechy:
Hydroizolačná strešná fólia s výstužnou mriežkou – 1,2 mm.
Geotextília 300 g/m2.
Polystyrén EPS S 150 – hr. 260 mm.
Geotextília 300 g/m2.
Plné debnenie.
Sadrokartón na pomocnom rošte z tenkostenných profilov.
Upozornenie:
Toto vysvetlenie nenahrádza technické normy a technologické predpisy pre navrhovanie a vyhotovenie strieh. Je len informatívnou pomôckou pre stavebníka, projektanta, stavbyvedúceho, stavebný dozor a stavebné úrady! Naša organizácia a autor tohto upozornenia nezodpovedajú za použitie tohto vysvetlenia bez použitia príslušných noriem a predpisov.
Autor: Ivan Pauer