Výzva politikom, politickým stranám a stavbárom
Výzva politikom, politickým stranám a stavbárom
Zverejnená Tlačová správa TASR
V minulom roku 2015 sa znovu objavilo niekoľko problematických stavieb, ktoré znovu odhalili desaťročia trvajúcu problematickú situáciu v Slovenskom stavebníctve a stavieb financovaných nie len z verejných, ale aj súkromných zdrojov.
Takmer 41 doplnení, noviel, zmien a 38 problematických až nefunkčných paragrafových ustanovení teraz platného stavebného zákona, len v časti stavebného poriadku, svedčí o nestabilite legislatívnej, neprehľadnosti a komplikovanej použiteľnosti v praxi. Tento roky problematický a nestabilný legislatívny stav pre stavebníctvo umožňuje výstavbu prakticky bez akejkoľvek zákonnej kontroly a regulácie. Súčasný legislatívny stav tiež nevyžaduje uskutočňovať všetky odborné a remeselné činnosti na stavbách výlučne kvalifikovanými a odborne spôsobilými osobami vzdelanými v danom odbore. Jednoznačne nevynucuje ani kvalitu a zodpovednosť za svoje konanie a bezpečnosť stavieb. Súčasný legislatívny stav umožňuje zahmlievanie dodávateľsko-odberateľských vzťahov a zneužívanie dominancie objednávateľa, čo často vedie k zneužívaniu menších dodávateľov a následne k nevymožiteľnosti práva a náhrady škôd.
Tiež je tu nezanedbateľná otázka desiatky rokov neuzákoneného systémového urbanistického plánovania na úrovni štátu, krajov, okresov, miest, obcí a zón. Absencia urbanistického plánovania spôsobila, že z územného plánovania sa stal „trhací kalendár“ na riešenie momentálnych potrieb a záujmu investora bez principiálneho pohľadu na urbanistický rozvoj krajiny a rozvoj spoločnosti v horizonte najmenej 15-20 rokov.
Na Slovensko prichádza jedna z najvýznamnejších investícií s významným vplyvom na našu ekonomiku, hospodárstvo a zamestnanosť. Je to však aj príležitosť zásadne napraviť a ozdraviť legislatívu pre Slovenské stavebníctvo a tak zabezpečiť jeho morálny, odborný, technický a ekonomický rozvoj.
Stavebníctvo ako významná súčasť národného hospodárstva potrebuje jasnú legislatívu a riadenie samostatným ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Naše stavebníctvo nemôže byť ako druhoradý prívesok súčasťou iných štátnych centrálnych úradov odvolávajúc sa na akési prevádzkové úspory. Preto ako jedno z významných pozitívnych riešení pre naše stavebníctvo navrhujeme politickým stranám a budúcej vláde, ktorá vzíde z nastávajúcich volieb, aby zaradili ako jeden zo svojich prvých a najvýznamnejších vládnych programov vytvorenie samostatného ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a schválenie skutočne nového progresívneho zákona o Urbanizme, zákona o Územnom plánovaní a zákona o Stavebnom poriadku. Tieto zákony musia byť vytvorené výlučne na báze odbornosti, jednoduchosti, zrozumiteľnosti a rešpektujúce tradičné vzťahy v stavebníctve umožňujúce zvyšovať odbornosť, kvalitu, zodpovednosť, bezpečnosť stavieb, vymožiteľnosť práva v stavebníctve a rozvoj celej našej spoločnosti. Stavebníctvo nie je len o obchode a politike! Stavebníctvo je hlavne o stavebnom poriadku a o základných systémových legislatívnych technickoadministratívnych pravidlách pre celé stavebníctvo a hospodárstvo Slovenska !
SKSR – Stavebná komora Slovenskej republiky v záujme zvyšovania kvality Slovenského stavebníctva a zastavenia odborného a kvalitatívneho prepadu v celom jeho priereze týmto ponúka odbornú pomoc a spoluprácu pri príprave nového legislatívneho zámeru a tvorbe skutočne novej legislatívy pre stavebníctvo. SKSR pri tvorbe novej legislatívy pre naše stavebníctvo privíta podporu aj od ostatných nečlenských organizácií v komore a živnostníkov, pretože sú to zákony s konečným dopadom na nás všetkých občanov Slovenska.
Prezídium SKSR dňa 04.01.2016

