Spustili sme video informácie o názoroch a činnosti komory pre širokú verejnosť
Vážená verejnosť,
dnešným dňom naša komora začala informovať svojich členov a širokú verejnosť o názoroch a činnosti komory k problémom Slovenského stavebníctva (https://www.stavebnakomora.sk/?page_id=1938). SKSR má ako prioritný záujem vo svojej činnosti vykonať všetky možné kroky pre zabezpečenie odbornosti, kvality a bezpečnosti stavieb na Slovensku.
Jedným z krokov je zvýšenie informovanosti verejnosti o našich krokoch vykonaných v prospech stavebníkov aby mali bezpečné a kvalitné stavby, ale na druhej strane aj v prospech samotných realizátorov stavieb, pretože často sú to aj samotní stavebníci, ktorí nútia realizátorov meniť materiály a postupy v záujme mať najlacnejšiu stavbu a rýchlo. Nemôžeme sa čudovať, že realizačné firmy tlaku podľahnú, pretože stavba je rozostavaná, majú v nej veľa nezaplatených peňazí a potrebujú pri týchto deformovaných vzťahoch firme prežiť.
Tiež si musíme uvedomiť, že 25 ročné „vylepšovanie“ legislatívy pre stavebníctvo prinieslo stavebníctvo do morálneho, finančného, odborného, kapacitného a zákazkového úpadku. Tento stav môžeme sledovať prakticky od roku 1992 a osobitne po roku 1995 vďaka zisteniu politických špičiek, že zo zákonov si môžu urobiť trhací kalendár podľa momentálnej potreby ich sponzorov.
Čo sa týka samotnej odbornosti na stavbách a v administratíve (hlavne v štátnej), ktorá by mala celému spektru stavebníctva skvalitňovať legislatívne zázemie, mala by byť obsadená hlavne profesne vzdelanými odborníkmi zo živej stavebnej praxe zo stavieb, ich prípravy a kontroly. Je tomu tak ? Odpoveď môže byť aj vo vyše 40 účelových zväčša komerčných legislatívnych úprav stavebného zákona, z ktorého je už takmer zdrap papiera s negatívnym dopadom hlavne na malých stavebníkov, malé stavebné firmy a živnostníkov…
Výsledok tohto marazmu je rastúci počet poruchových stavieb, rastúci počet neodborníkov v stavebných remeslách a nezáujem o vzdelávanie v týchto remeslách, zmäkčovanie kritérií pre vykonávanie a riadenie stavebnej činnosti a prakticky úplné vyradenie kontrolných činností od prípravy po ukončenie stavieb.
Budem sprostý, ale bude asi potrebné, aby sa na Slovensku opäť zrútila nejaká stavba, pozabíjala a zdravotne poškodila aspoň desiatky ľudí… Som si istý, že potom zodpovední úradníci objavia naše návrhy dávajúce legislatívny základ pre zabezpečenie odbornosti, zodpovednosti, kvality a bezpečnosti a vláda predloží svoj návrh do parlamentu na jeho schválenie…
Je zaujímavé, že vláda dokáže operatívne zmeniť zákon, alebo vyhlášku ak sa z nej ukazuje politický škandál, ale keď sa jedná o verejný záujem mať bezpečné stavby (aj pre samotných politikov) tak sa to operatívne nedá, musí sa dodržiavať roky trvajúci legislatívny proces do stratena. Prečo sa v politických a komerčných záujmoch dá operatívne zmeniť zákon k horšiemu a vo verejnom záujme sa to nedá ?
Pozrite si : (https://www.stavebnakomora.sk/?page_id=1938)
Autor: Ivan Pauer

