Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Komora schválila doteraz najväčší počet uchádzačov o členstvo. Je nás 527.

Naša komora prekonala svoj plán mať v druhom roku svojej existencie 100 členov fyzické osoby – živnostníkov a 20 členov právnické osoby. Ku dnešnému dňu máme 123 členov právnické osoby, 319 živnostníkov,  a 71 členov slobodného povolania-projektantov a úradníkov-stavbárov.

Do našej stavebnej komory v mesiaci máj vstúpil jeden cech (cech kachliarov) a jedna komora (komora kominárov). V schvaľovacom procese sú už ďalšie žiadosti o prijatie za člena.

Zdá sa, že prichádza doba sebauvedomovania stavbárov a spájania ich záujmov vykonávať svoju činnosť odborne, mať primerane ohodnotenú a včas zaplatenú svoju prácu v kvalitnom a v zdravom legislatívnom prostredí. Túto skutočnosť prezídium komory hodnotí aj za začiatok zjednocovania stavebných odborníkov a firiem hlavne vo výrobnej sfére, ktorá je niektorými nevýrobnými organizáciami a združeniami sále viac podceňovaná.

V našej dnešnej polarizovanej spoločnosti zisťujeme zaujímavú situáciu:  máme niekoľko desiatok členov a kandidátov, ktorí si neželajú byť uverejnení v zozname členov pre strach zo straty zamestnania u jedincov a stratu zákaziek z verejného sektora. Túto požiadavku plníme, ale je to zvláštne a o čomsi to hovorí.

V našej členskej základni máme aj členov známej projektantskej komory, ktorí si tiež neželajú byť zverejňovaní z obavy o odobratie autorizácie, čím by nemohli ďalej vykonávať svoju činnosť a živiť seba a svoje rodiny. Na základe dvoch nezávislých právnych analýz z roku 2016 môžeme verejnosť ubezpečiť, že v tejto krajine zatiaľ nie je zákon umožňujúci odobratie autorizácie alebo nejaké osvedčenie o kvalifikácii z dôvodu vystúpenia člena z akejkoľvek komory alebo združenia, ktoré takýto dokument vydala. Povinné členstvo je vecou internej smernice každej komory alebo združenia a nie je zákon na jeho vynútenie!

Žiaľ toto je veľmi zlá situácia, keď sa musia zamestnanci v štátnom sektore, v miestnej samospráve alebo členovia inej komory alebo združenia obávať o svoje miesto alebo členstvo pre vstúpenie do našej alebo inej komory s odlišnou činnosťou a zameraním. Zastrašovanie a zavádzanie nemá nič s demokraciou a slobodou jedinca a jeho slobodným rozhodovaním a samozrejme rozvojom Slovenského stavebníctva v celom jeho spektre. Možno aj pre toto je naše stavebníctvo tam kde je a kde sa prepadá.

ŠTRUKTÚRA 527 ČLENOV SKSR

Prezídium SKSR

19.5.2017

Kalendár udalostí
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archív
Diagnostika porúch stavby

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.