Tlačová správa: Stavebná komora SR považuje návrh stavebného zákona za neprijateľný

Dnes bola zverejnená naša tlačová správa. Žiaľ editor vynechal dôležitý odstavec, ktorý v plnom znení zverejňujeme:

Nitra, 15. februára 2018

Návrh nového stavebného zákona je v súčasnosti v procese prípravy a pripomienkovania odborníkmi. SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky má však k aktuálnej verzii návrhu zásadné výhrady a neodporúča pokračovať na jeho dokončení. Oproti tomuto návrhu je podľa komory nateraz vyhovujúcejšia novelizácia starého.

Vynechaná stať:

Predložený návrh stavebného zákona prináša viac nejasností a problémov, ako riešení. Nespĺňa dlho očakávaný cieľ dosiahnuť konečne jednoduchý, jasný a vykonateľný stavebný zákon a vrátenie systému do stavebníctva, jeho školstva a sekundárne aj hospodárstva. Zástupcovia Stavebnej komory SR SKSR sú presvedčení, že nový stavebný zákon má byť skutočne NOVÝ a nie ďalší experiment.

SKSR sa vývojom prípravy stavebného zákona dlhodobo zaoberá. „Považujeme za nevyhnutné, aby bol zákon jednoznačný, vyžadoval kvalifikáciu a odbornosť, jej zvyšovanie a pravidelné aktualizovanie na všetkých stupňoch prípravy, schvaľovania, vykonávania, kontroly, údržby a spravovania stavieb,“ zdôrazňuje Ivan Pauer, prezident SKSR. Ako ďalej uvádza, je potrebné jasne definovať a sprehľadniť práva, povinnosti a zodpovednosť za výkon jednotlivých činností v celom stavebnom procese. Tiež je nutné vrátiť do prípravy stavieb presné definície, čo je urbanistická projektová dokumentácia, územnoplánovacia projektová dokumentácia a projekt stavby. Podľa SKSR je potrebné budúcu výstavbu schvaľovať podľa jednoduchšieho projektu pre stavebné povolenie, vykonávať každú stavbu len podľa vykonávacieho projektu a archivovať realizačný projekt skutočného vyhotovenia. Tento postup sa prestal vykonávať v roku 1992 a ani v jednom z doterajších návrhov od roku 2006 nie je zahrnutý.

SKSR odmieta experimentovanie s odobraním preneseného výkonu obciam a vytvorenie nových stavebných inšpektorátov v novovytvorených umelých neprirodzených obvodoch a vytvorenie inštitútu stavebného komisára, ktorý sa prakticky nikde vo svete neujal. „Sme proti snahe o zavádzanie nových definícií a názvov z nesprávnych prekladov z iných európskych jazykov či z nedostatočnej znalosti praxe. Je kontraproduktívne, aby sme sa tvárili novátorsky a pritom obsah zostane pôvodný, alebo ešte horší,“ upozorňuje Ivan Pauer. Podľa neho je však problémov na riešenie v zákone ešte omnoho viac.

„Aktuálna verzia pripravovaného stavebného zákona je v mnohých prípadoch nejasná, nejednoznačná čo spôsobí problémy pri vynucovaní práva.  Za súčasného stavu navrhujeme v najlepšom prípade vykonať audit teraz platného stavebného zákona so všetkými jeho desiatkami zmien od roku 1992, aj s roztrúsenými položkami v iných zákonoch, a vyradiť nesystémové a nefunkčné zmeny a nejasnosti,“ hovorí prezident SKSR. Po takomto audite by potom bolo možné vyhovujúce a použiteľné ustanovenia zachovať a sústrediť ich s novými, pre prax použiteľnými návrhmi z predloženého návrhu a  pripomienkami konzultačnej komisie do Veľkej novely.

Kontakt pre médiá:
SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky