Rokovanie komisie pre nový stavebný zákon na MDaV SR dňa 26.3.2018
Nakoľko sa nerobil žiaden uzáver a zápis zo zasadnutia komisie pre stavebný zákon nebolo vydané žiadne stanovisko o informovaní odbornej verejnosti, oznamujeme našim členom a ostatnej verejnosti naše stanoviská a pripomienky k návrhu zákona:
Včera sa na Ministerstve dopravy a výstavby SR uskutočnilo 4 rokovanie komisie pre prípravu nového stavebného zákona. Vzhľadom ku stále opakujúcim sa nedostatkom v návrhu zákona aj napriek niektorým novým úpravám, napr. certifikácii firiem pre vyhotovovanie vyhradených stavieb a pritom nikto nevie čo sú vyhradené stavby, nejasnostiach v definíciách čo sú vôbec stavby a bytové stavby, zotrvávanie na zrušení stavebných úradov a ich nahradením akýmsi stavebným komisárom s nejasnými právami, povinnosťami a zodpovednosťou s konečným negatívnym dopadom na obce, pretože tie nebudú mať prehľad o pripravovaných a vykonávaných stavbách na ich území, sme odmietli tieto a ďalšie nezmyselné úpravy, ktoré podľa našich analýz nevedú k ničomu dobrému pre stavebníctvo a náš štát. Odmietame zrušenie stavebných úradov v mestách a vybraných obciach, naopak, je potrebné ich posiliť !!
Taktiež sme vytkli viacero formálnych, ale s vecným právnym obsahom nesprávnosť a rozpornosť vymýšľania nelogických názvov zákona a v zákone, a niektorých definícií v rozpore s nadväzujúcimi zákonmi, a to napr. namiesto názvu Zákon o stavebnom poriadku, ktorý pozná kompetenčný zákon a pod. tvorca vymyslel nič nehovoriaci zákon VÝSTAVBA, Stavebný dozorca (dozorcovia sú vo väzniciach a nie na stavbách) a pod.
Ďalej trváme na tom:
a) aby sa každá stavba vyhotovila len na základe vykonávacieho projektu bez ohľadu na to aká je to stavba;
b) že stavebný dozor je kontrolný inštitút nad množstvom, správnosťou a cenou vykonávaných prác, a nie osoba, ktorá riadi výstavbu rodinného domu svojpomocou, čo je absolútny nezmysel, a musí byť na každej stavbe bez ohľadu na to aká je to stavba;
c) že, stavebné remeselné práce môžu vykonávať len remeselne vzdelaní a pripravení pracovníci, atd !
Taktiež sme oficiálne spochybnili zákonnosť vydávaných osvedčení Stavbyvedúci a Stavebný dozor. Vo veci vydávania a osvedčovania odbornej spôsobilosti pre kvalifikáciu Stavebný dozor a Stavbyvedúci trváme na dodržiavaní živnostenského zákona a zákona o celoživotnom vzdelávaní. Súčasne oznamujeme, že sme 23 marca 2018 podali podnet na generálnu prokuratúru na prešetrenie rozporov v zákone č. 138/1992 Zb. – Zákon Slovenskej národnej rady o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch so zákonom č. 568/2009 Z. z. – Zákon o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonom č. 455/1991 Zb. – Zákon o živnostenskom podnikaní a s Európskymi smernicami pre stavebníctvo.
Navrhli sme ako podmienku mať v každom meste hlavného architekta ako zákonnú povinnosť.
Predsedníctvu komisie sme oznámili, že trváme na našich aj tu neuvedených požiadavkách a návrhoch a trváme na zmene doterajšej koncepcie a názvu nasledovne:
„Zákon o Urbanizme a územnom plánovaní“ a Zákon o Stavebnom poriadku“ !
Medzi iným sme požiadali ministerských úradníkov predložiť konečne legislatívny zámer ku tomuto zákonu, ktorý zatiaľ predložený nebol, pretože mediálne proklamované zdôvodnenie potreby nového zákone nie je legislatívny zámer.
K našim pripomienkam a návrhom neboli prakticky žiadne podstatné pripomienky a námietky okrem zákona o urbanizme, ktorému sa nelogicky tvorcovia bránia a vyhýbajú. Potom sa nedivme, čo sa na Slovensku deje so stavebníctvom, výstavbou kde tade a s úpadkom odbornosti..

