Rýchlo nájdení hlavní vinníci a rýchlo odstraňované trosky po havárii bytovky v Prešove. Prečo?

Podľa informácie z lokálnych novín Prešovského Korzára dorazil demolačný stroj z Čiech k bytovému domu na Mukačevského 7 v Prešove skôr ako sa očakávalo. Vzhľadom ku tomu, že stroj sa skladá zo štyroch častí práce začnú prirodzene za pár dní po jeho zmontovaní. V podstate by ani o nič nešlo, keby sa tieto demolačné práce vykonali po dôkladnom zmapovaní a zdokumentovaní miesta havárie, čo sa s vysokou pravdepodobnosťou ani ku dnešnému dňu nestalo.

Podľa nášho odborného názoru by sa malo postupovať tak ako u každej stavebnej, alebo inej havárie. Pred odstránením trosiek má vyšetrovateľ a ním privolaní odborníci zdokumentovať stav po havárii a až potom odstraňovať trosky.

Možno sa mýlime a nespravodlivo vnášame podozrenie do činnosti vyšetrujúcich a represívnych orgánov moci, ale v prípade bytového domu na Mukačevskej v Prešove sa od expresného obvinenia a zatknutia troch robotníkov krátko po havárii všetko deje akosi prirýchlo… S vysokou pravdepodobnosťou nemáme zmapované a zaznamenané zostatky budovy a trosky a už máme na stavbe demolačný stroj na ich likvidáciu, čo vzbudzuje podozrenie o snahe zahladiť, resp. odstrániť stopy po zrútení horných podlaží spôsobených explóziou. Podľa nášho názoru a vizuálneho stavu zostávajúcej konštrukcie panelovej sústavy je možné vykonať podrobnú obhliadku požiarnym expertom, statikom a stavebnými odborníkmi z oblasti technického zariadenia budov (elektro, voda, kanalizácie, vzduchotechnika a plyn) za podmienky súčinnosti s demolačnou firmou a požianikmi.

Stojí to na zamyslenie, pretože vo verejnom záujme považujeme za potrebné aj na tejto havárii vykonať podrobnú analýzu stavu budovy, nájsť skutočné objektívne príčiny havárie a jej dôsledky z ktorých je potrebné vylúčiť pochybnosti o vine a nevine kohokoľvek, kto má do činenia so stavenými prácami a s budovou.

február 2020
« jan