SKSI potvrdila stabilitu panelových sústav a pochybnosti nad vinou robotníkov za tragédiu v Prešove

Je potrebné poďakovať Slovenskej komore stavebných inžinierov, ktorá včera aj keď nepriamo potvrdila náš odborný názor hneď po tragédii, že traja robotníci nemôžu byť hlavnými vinníkmi ak vôbec nejakú vinu nesú. Taktiež, že bolo potrebné budovu pred zbúraním podrobne vyšetriť.

Predseda SKSI Vladimír Benko potvrdil, že panelové sústavy boli dostatočne projektované a pevné proti prípadným výbuchom a otrasom, čo potvrdil aj extrémny výbuch v bytovke na Mukačevskej ulici 7. v Prešove. Tiež veľmi správne poukázal na potrebu podrobne preskúmať budovu po výbuchu aby bolo všetko podrobne zmapované a správne vyvodené závery pre budúcnosť, ale aj pre spravodlivé rozhodnutie o vine a nevine. Problém však je, že budova bola pred jej podrobným vyšetrením okamžite strhnutá.

Je to správny názor predsedu Vladimíra Benku a komory SKSI, škoda že neprišiel pred rozhodnutím rýchlo zbúrať budovu a dôkladne ju vyšetriť, možno by neprišlo k rýchlej likvidácii tejto stavby, ale aj tak plne súhlasíme!

Celý článok TU.

február 2020