Súd prepustil troch živnostníkov obvinených pre výbuch plynu v Prešove

Ilustračná snímka„Senát KS prijal písomný sľub obvinených ako náhradu väzby a prepustil ich na slobodu. Väzbu u obvinených zhodne nahradil dohľadom probačným a mediačným úradníkom a uložil im povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu a tiež zákaz vycestovať do zahraničia,“ uviedla hovorkyňa KS v Prešove Ivana Petrufová s tým, že rozhodnutie je utorkovým dňom právoplatné. Senát KS v Prešove zároveň vydal podľa jej slov príkaz na prepustenie troch obvinených z väzby na slobodu ihneď.

Viac TU.

Poznámka:

Okolo prípadu je naozaj veľa zaujímavých a možno aj nepríjemných otázok pre viacerých zodpovedných pracovníkov a organizácií.

Mám 46-ročnú prax v stavebníctve. Podľa mňa je v prvom rade celý prípad najprv technickou a administratívnou, a až potom právnou záležitosťou, a to v niekoľkých situačných hladinách:

Po prvé, prečo nebolo novšie plastové potrubie stredotlakového plynu zakreslené v mapách, ale len staré oceľové ?

Po druhé, prečo vôbec došlo k porušeniu plynového potrubia, keď zodpovedný pracovník vytýčil trasu plyn.potrubia ?

Po tretie, prečo stavbyvedúci vydal príkaz na zmenu trasy, keď ten príkaz je v rozpore s projektom a so stavebným povolením ?

Po štvrté, prečo dal stavbyvedúci príkaz na pretláčanie, keď vedel, že okolo potrubia sa môžu práce vykonávať len ručne kopaním ? (Na rozdiel od živnostníkov, mal projektovú dokumentáciu.)

Po piate, prečo neboli títo najkrutejšie obvinení pracovníci pred zahájením prípravných prác na tomto stavenisku poučení z predpisu SPP 700-02 tak ako to predmetný predpis prikazuje ?

Po šieste, prečo pred zahájením prác neboli zo strany zmluvného zhotoviteľa s SPP vykonané všetky technicko administratívne a organizačné úkony ako to predpisuje predpis SPP 700-02 ?

Po siedme. prečo a ako sa dostal plyn do okolitých domov vrátane toho, kde nastal výbuch?

Po ôsme, prečo sa také veľké množstvo plynu v budove nahromadilo a neodišlo mimo budovu?

Po deviate, prečo majitelia bytov, ktorí boli doma nevolali pohotovostnú službu, hasičov alebo políciu, keď spozorovali prítomnosť plynu v bytoch ?

Po desiate, v akom stave bolo plynové potrubie v kanáli pod podlahou vstupného traktu na prízemí, keď niektorí vlastníci sa v médiách vyjadrili, že plyn bolo cítiť niekoľko dní pred výbuchom ?

Po jedenáste, zaoberal sa niekto blúdivými prúdmi a stavom potrubia, ktoré tieto prúdy robia veľké starosti plynárom na potrubiach ?

Nie je tu ešte niečo okrem týchto otázok čo čaká na odpoveď, keď tak rýchlo ktosi spoznal hlavného vinníka v troch robotníkoch, živnostníkoch obsluhujúcich stroj a budovu kompletne a expresne celú zrovnali so zemou aj s rozvodmi v zemi ?…

Vidieť však, že v tomto smere vyšetrovateľ asi postupuje so znalosťou veci a Krajský súd konečne zmiernil tvrdé rozhodnutie prvostupňového súdu na tak dlhé zadržanie týchto živnostníkov z dôvodu údajného ovplyvňovania svedkov, namiesto pôvodcu porušenia zákona. Osobne chcem veriť, že rozhodnutie KS zapálilo svetielko nádeje v spravodlivosť a možno aj odhalenie celej pravdy okolo tejto nešťastnej bytovky.

máj 2020
« apr