Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: december 2020

 

Zdroj kresby: supertosty.ru

SKSR spoluzaložila výskumný, expertízny a znalecký ústav

Už cca 2 roky nám naši odborní partneri z oblasti práva, stavebníctva a zdravotníctva odporúčajú spojiť sa s nejakými výskumnými a znaleckými organizáciami. Po zvažovaní a predbežnom súhlase prezídia boli uskutočnené prípravné kroky s Košickým partnerom na vytvorenie spoločného znaleckého ústavu.

Na základe uznesenia a poverenia Valného zhromaždenia zo dňa 14.10.2020 naše združenie Stavebná komora Slovenskej republiky ukončilo prípravu spoločného znaleckého ústavu s Košickým partnerom v rámci spoločnosti s ručením obmedzeným a s činnosťami aj mimo stavebníctvo. Zachovalo sa nezáväzné profesionálne partnerstvo a budúca spolupráca.

 

Podľa poverenia Valného zhromaždenia sa naše združenie stalo sa spoluzakladateľom neziskovej organizácie:

VEZUS – SKSR VÝSKUMNÝ EXPERTÍZNY A ZNALECKÝ ÚSTAV STAVEBNÝ

pri Stavebnej komore Slovenskej republiky n.o.

V súčasnosti sa zabezpečujú administratívne a technické podmienky práce. Praktická činnosť ústavu bude zahájená dňom 18. 01.2021 !

 

Nové stanovy Stavebnej komory Slovenskej republiky

Dňa 14.10.2020 sa uskutočnilo kvôli pandémii odložené Valné zhromaždenie nášho združenia.

Valné zhromaždenie schválilo a zobralo na vedomie správu o činnosti komory, účtovnú uzávierku.

Valné zhromaždenie sa oboznámilo a prerokovalo správu o činnosti niektorých členov nášho združenia a potvrdilo správnosť krokov prezídia na vykonané opatrenia.

Aby sa zabránilo a predišlo opakovaniu sabotovania činnosti, rozvoja, šíreniu nepravdivých informácií a poškodzovaniu mena komory a jej predstaviteľov, na základe požiadaviek členov komory a prezídia komory, Valné zhromaždenie navrhlo a schválilo nové stanovy nášho združenia Stavebná komora Slovenskej republiky.Valné zhromaždenie na základe dlhodobo opakujúcich odporúčaní odborníkov z oblasti práva, stavebníctva a zdravotníctva, úpravou stanov umožnilo združeniu (komore) zúčastňovať sa priamo na odborných činnostiach iných ústavov a zaviazalo prezídium, aby okamžite prerokovalo a zvážilo pokračovanie v dokončení spoločného znaleckého a forenzného ústavu s Košickou spoločnosťou, alebo s iným partnerom.

Valné zhromaždenie schválilo založenie neziskovej organizácie :

VEZUS – SKSR VÝSKUMNÝ EXPERTÍZNY A ZNALECKÝ ÚSTAV STAVEBNÝ

pri Stavebnej komore Slovenskej republiky n.o.

Valné zhromaždenie na záver schválilo plán činnosti pre rok 2021.

 

Nové stanovy združenia Stavebná komora Slovenskej republiky.

Tento článok prezident komory zverejnil 4.4.2020. Bol za neho skritizovaný a donútený ho odstrániť. Veľmi sa mýlil?

***

Zlikviduje premiér Matovič Slovenské hospodárstvo a ekonomiku? Zlikviduje aj stavebníctvo?

Vypnutie krajiny podľa premiéra Matoviča považujem za šialený „hókus pókus“ smerujúci možno k úplnému bankrotu Slovenských firiem, teda aj stavebných, ktoré nemajú také rezervy ako zahraničné, alebo ako obchodné skupiny formátu J&T alebo Penta. Keď ku tomu prirátame život štátu na ďalší plánovaný, možno miliardový dlh s úrokom napr. 1% HDP, tak neverím tomu, že Slovensko, ako torzo poriadne zadĺženého štátneho útvaru ešte ekonomicky a hospodársky prežije.

Nevidím tu žiadnu hospodársku stratégiu rozvoja, žiadne systémové východiská na zabezpečenie chodu štátu počas a po skončení tejto „karantény“… Vidím iba samé improvizácie, dennodenné tlačové besedy s predstavovaním snáh tejto vlády s kritizovaním bývalej a defenzívnu rezignáciu s masívnym doprovodom depresívnych informácií v médiách, po ktorých mnohé združenia, ktoré útočili na sociálnu a zamestnaneckú politiku bývalej vlády, možno niekedy oprávnene, teraz cudne čušia, alebo veľmi jemne reagujú na kroky tejto vlády odborníkov.

Je to úmysel úplne vytvoriť podmienky pre štátny bankrot a otvoriť priestor na skúpenie zbytku majetku Slovenska, alebo len neznalosť, nekompetentnosť a improvizácia?

Hermetické uzatvorenie štátu, je hermetické uzatvorenie dovozu a exportu všetkého tovaru a materiálu pre akékoľvek firmy na Slovensku vrátane potravín. Stavebný priemysel na Slovensku je tiež vo vysokej miere závislé na produkcii a importe stavebných materiálov a tovarov zo zahraničia, čo bude nesmierne pre produkciu chýbať, najmenej komplikovať prácu.

Som toho názoru, že Slovenské stavebné firmy neunesú niekoľko mesačnú nečinnosť, sú kapitálovo poddimenzované, často na hrane existencie a v horšej kondícii, ako zahraničné stavebné firmy pôsobiace na Slovensku. Z drobných nevyhnutných opráv a stavieb Slovenské stavebníctvo vo veľkej miere asi skončí. Či a ako sa znovu pozviecha a začne plniť štátnu pokladnicu sa týmto rozhodnutím stane veľkou neznámou.

Zastavenie hospodárskeho života na Slovensku v mene boja proti čomukoľvek vidím na bankrot aj mnohých ďalších odvetví na Slovensku, čo môže priniesť bankrot sociálneho zabezpečenia a odkázaného obyvateľstva, napr. invalidov, dôchodcov, rómov (pre nás starších cigánov), verejného zdravotníctva, súčasných a nových nezamestnaných len v stavebníctve čo vzniknú atď, atď.

Nová, možno miliardová zahraničná pôžička tento problém nevyrieši, len zvýši reštrikčné hospodárske a finančné opatrenia, aby sa dala vôbec niekedy už i tak zadĺženým Slovenskom splatiť veriteľovi.

Pri asi 60-70 % závislosti na dovoze potravín budeme žrať repku olejnú v modifikáciách napr. bravčový rezeň, alebo kuracina?

To chce premiér Matovič naozaj rozpútať sociálne nepokoje, poštvať občanov a národnosti proti sebe a v rámci výnimočného stavu povolať armádu proti občanom, ktorí sa budú drancovaním chcieť iba najesť, obliecť a byť pod strechou, a proti tým, čo si budú chrániť svoj majetok a životy pred drancovaním?

Otrasy zatiaľ doteraz ovčieho a na všetko odovzdaného Slovenského národa, ktoré môže takéto rozhodnutie spôsobiť, môžu mať nedozierne a možno aj nezvládnuteľné následky s krvou. Toto chceme?

Odprúčam premierovi Matovičovi a vláde aby upustilo od hermetického uzatvorenia štátu a zastavenia hospodárskeho života na Slovensku. Odporúčam vláde, aby sa v tomto krízovom období zaoberala rozvojovou politikou, ako zvyšovať potravinovú a priemyselnú sebestačnosť a ako produkovať vlastnými silami finančné prostriedky do štátnej pokladnice a nie, ako štát ešte viac zadĺžiť a zastaviť hospodársky život.

4.4.2020

Autor: Ivan Pauer

 

Dajte si sami odpoveď na otázky a zamyslite sa:

Bol som ďaleko od pravdy a súčasnosti ?

 • Sú stavbári naozaj spokojní s vývojom na trhu a so svojim roztriešteným „bojom“ za svoje práva a prežitie podlizovaním sa štátnym úradníkom, aby si uchmatli niečo zo stále zmenšujúceho „koláča“ nehladiac na ostatných a budúcnosť štátu a tým aj svoju?
 • Stavebníctvo napriek akémusi dobehu výstavby diaľníc, rodinných domov, menších bytoviek a kde tu nejakým skladovým halám je od roku 1992 resp. 1993-4 v neustálom poklese a ani jedna vláda po vzniku a „rozbehnutí“ samostatného štátu nič nespravila nič systémové pre jeho neustály úpadok… Pripomínam, že s úpadkom stavebníctva akéhokoľvek štátu upadá aj jeho hospodárstvo a celkový život štátu.
 • Sme my stavbári naozaj s týmto spokojní a budeme sa naďalej hrať každý na svojom „piesočku“ a ohýbať chrbty pred úradníkom, aby ho uspokojil a hlavne seba! Nech každý bojuje za seba, ako vie a vykašleme sa na nášho občana, živnostníka a podnikateľa ?

 

Oznam prezídia SKSR

Zmena výšky členských poplatkov pre rok 2021

 

Prezídium komory svojim uznesením zo dňa 27.11.2020 z dôvodu výrazného poklesu príjmov v stavebníctve Slovenskej republiky, ako aj neustály pokles výkonnosti celého hospodárstva Slovenskej republiky s paradoxným zvyšovaním nepriamych odvodov a daní stanovených vládou SR a miestnou samosprávou upravuje výšku členského poplatku pre rok 2021 nasledovne:

Od 1.1.2020 povinné členské poplatky vo výške:

 1. Študent pôvodne 12,00 €/rok, teraz 10,00 €/rok
 2. Fyzická osoba pôvodne 120,00 €/rok, teraz 90,00 €/rok.
 3. Školy, univerzity a ústavy pôvodne 120,00 €/rok 90,00 €/rok
 4. Občianske združenia, napr. cechy a pod. pôvodne 120,00 €/rok, teraz 90,00 €/rok
 5. Komory stavovské a pod. mimo zákon o združovaní občanov pôvodne 120,00, teraz 90,00 €/rok
 6. Právnické osoby bez ohľadu na sídlo, základný poplatok do 20 zamestnancov 360,00 €/rok, teraz 280,00 €/rok
 7. Právnické osoby bez ohľadu na sídlo nad 21 zamestnancov 540,00 €/rok, teraz 450,00 €/rok
 8. Právnické osoby bez ohľadu na sídlo založenia nad 35 zamestnancov 660,00 €/rok, teraz 540,00 €/rok
 9. Živnostník bez zamestnancov 180 €/rok, do 10 zamestnancov 240,00 €/rok a viac 360,00 €/rok, teraz 200,00 €/rok a viac 280,00 €/rok.
 10. Dôchodcovia 10,00 €/rok
 11. Podnikajúce osoby so zdravotným postihnutím – živnostníci a projektanti majú 50% zľavu z poplatku

Toto rozhodnutie prezídia nadobúda účinnosť dňom 1.12.2020.

Kalendár udalostí
december 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archív
Diagnostika porúch stavby

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.