Odborná literatúra

NEBEZPEČNÝ MOST V NIŽNEJ: RIEŠME LEGISLATÍVU NA KRITICKÝ STAV STAVIEB A ICH BEZPEČNOSŤ!

Nitra, 21. februára 2017

Krízová situácia mostu v obci Nižná na Orave opäť ukázala vážny problém, ktorý naša platná legislatíva nedokáže jednoznačne riešiť. Znalci vyhlásili stavbu za nebezpečnú s reálnou možnosťou jej nepredvídateľného zrútenia. Krízový štáb na nej však len upravil prevádzku, stavebný zákon mu to umožňuje.

Most v Nižnej na Orave je poškodený a tridsať členov krízového štábu sa zhodlo, že situácia je kritická a most sa môže kedykoľvek zrútiť. Krízový štáb síce vyhlásil mimoriadnu situáciu a potrebu okamžite konať, ale namiesto vypratania a uzatvorenia nebezpečnej mostovej stavby sa na nej len upravila dopravná prevádzka, umiestnili sa výstražné tabule a pripravujú riadiť dopravu svetelnou signalizáciou. „Toto rozhodnutie krízového štábu považujeme za veľmi odvážne. Obmedzenie prevádzky nepokladáme za riešenie ochrany zdravia, životov a majetku. Bohužiaľ, platný stavebný zákon na Slovensku je pre takéto situácie nedostatočný – zastaralý,“ upozorňuje aj z vlastnej skúsenosti prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky SKSR Ivan Pauer. Legislatíva totiž nariaďuje vypratanie nebezpečnej stavby, ale nedefinuje akým spôsobom, za akých podmienok, aké povinnosti a zodpovednosti vypratanie zahŕňa a i.

Most pri tomto druhu poruchy sa podľa Ivana Pauera môže zrútiť kedykoľvek aj pri upravenej prevádzke, informačné tabule ani svetelná signalizácia tomu nezabránia, preto je potrebné prijať oveľa prísnejšie opatrenia. V súvislosti s touto aktuálnou situáciou a tiež neklesajúcim trendom problematických stavieb v SR poslalo prezídium SKSR 17. februára 2017 návrh vyhlášky o údržbe stavieb a o vyprataní a uzatvorení stavieb. „Odporúčame, aby tento návrh MDV SR v skrátenom konaní schválilo vo verejnom záujme ochrany zdravia a životov,“ hovorí Ivan Pauer.  Ako ďalej uvádza, tento návrh je upravený výňatok z pripravovaného alternatívneho návrhu Zákona o stavebnom poriadku z dielne SKSR.

Podľa SKSR je nekonečné posúvanie tvorby nového stavebného zákona do neurčita doterajšími vládami nebezpečné. V záujme predchádzania haváriám stavieb, je nevyhnutné urýchlene a operatívne sa zaob  erať aspoň ich bezpečnosťou, kvalitou a odbornosťou v celom spektre prípravy, výstavby, údržby a administrácie. „Vláda dokáže novelou zákona operatívne riešiť rôzne účelové nesystémové komerčné záujmy v stavebníctve „zo dňa na deň“, prečo to nie je možné pri ochrane zdravia, životov a bezpečnosti stavieb?“ pýta sa prezident SKSR.

SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky dlhodobo poukazuje na zásadné nedostatky v celom spektre stavebníctva.  Ministerstvu dopravy a výstavby SR v roku 2016 ponúkla pripravovaný návrh stavebného zákona a spoluprácu pri tvorbe nového stavebného zákona. Od novembra 2016 mu poslala už štyri návrhy vyhlášok na legislatívne riešenie vybraných akútnych problémov v oblasti klesajúcej odbornosti, kvality a bezpečnosti stavieb, na ktoré MDV SR doposiaľ nereagovalo.

PR:

Bon Žúr s.r.o.