Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Stavebná komora podala trestné oznámenie pre výbuch v Prešove

Stavebná komora Slovenskej republiky sa nestotožňuje s názorom vyšetrovateľov a súdu, že hlavnými vinníkmi sú traja robotníci, ktorí obsluhovali technologické zariadenie na vykonanie prikázanej práce.

 

Stavebná komora SR neustále sleduje dianie a vývoj udalostí okolo tragickej havárie bytového domu a okolia na Mukačevskej ulici v Prešove. Prezident komory Ivan Pauer informoval, že po analýze doposiaľ známych zverejnených faktov a informácií so svojimi odborníkmi s dlhodobými praktickými skúsenosťami aj z podobných prípadov komora dospela k pochybnostiam o možnej vine troch robotníkov, ako hlavných vinníkov za tragickú haváriu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove.

 

Ivan Pauer uviedol, že zaistení robotníci vykonávali stavebné prace na prerážaní podzemnej trasy pre nejaký podzemný rozvod a ich úlohou bola obsluha technologického zariadenia a dodržanie vytýčenej trasy vrtu.

 

Ďalej uviedol, že všeobecne známe, že systémom podvrtávania, pretláčania otvorov v zemi ľudovo nazývaným „krtkovanie“ sa občas stáva, že bez vplyvu operátora zariadenia pretláčacia hlavica po náraze na tvrdú prekážku nekontrolovane zmení smer. Toto sa mohlo stať aj v danom prípade, ale mohlo sa stať aj to, že plynové potrubie nebolo tak uložené, ako to niekto deklaroval pri vyjadrovaní k projektovej dokumentácii, prípadne chybne zakreslil do projektovej dokumentácie. Taktiež sa mohlo stať, že pred zahájením pretláčania boli podzemné rozvody chybne identifikované a vytýčené… To sú činnosti, za ktoré robotníci obsluhujúci stroj by nemali niesť zodpovednosť.

 

Tiež sa vynára otázka, prečo plyn nevybuchol v mieste narušenia, ale až desiatky metrov ďalej v najvyšších poschodiach budovy, ale sú aj ďalšie otázky pre odborníkov a vyšetrovateľov, ktoré spochybňujú základnú vinu troch robotníkov vyšetrovaných vo väzbe.

 

Podľa názoru Ivana Pauera a jeho odborného tímu komory, činnosť vyšetrovaných robotníkov  by sa nemala považovať za primárnu a hlavnú príčinu výbuchu údajne niekoľko dní hromadeného plynu v bytovom dome. Mohol byť maximálne len sekundárnym spúšťačom, ak naozaj ním bol!

 

Zostáva taktiež nezodpovedaná otázka, ako je možné, že v bytovom dome bolo niekoľko dní cítiť zápach plynu a pravdepodobne nikto zo zodpovedných s tým nič nerobil. Na čo čakali? Taktiež je nezodpovedaná otázka, ako je možné, že sa plyn niekoľko dní hromadil v stúpačkách domu a nevychádzal vetracími otvormi nad strechu a mnohé iné otázky, ktoré čakajú na odpoveď odborníkov, a ktoré považujeme za kľúčové a zásadné pre rozhodnutie o vine a nevine dotknutých zodpovedných osôb a organizácií, povedal Ivan Pauer, prezident komory.

 

Ivan Pauer záverom uviedol, že na základe podozrení zo zanedbania pracovných povinností a neodborného prístupu pri správe a užívaní bytov v bytovom dome, podozrení z hrubého zanedbania povinností projektantov navrhujúcich stavebné zmeny v bytoch ich vlastníkov; možných pochybení projektanta obnovy bytového domu, alebo jeho jednotlivých častí; možného hrubého porušenia povinností pri správe a odstraňovaní poruchy plynárenského verejnoprospešného zariadenia alebo rozvodov v dome, ktorých suma – súčet môže mať znaky spôsobených zvlášť závažného trestného činu všeobecného ohrozenia s následkom usmrtenia a ujmy na zdraví ľudí.

 

Pre uvedené a ďalšie pochybnosti z porušenia ovinnotí, notiem a zákonov Stavebná komora SR po vyhodnotení situácie okolo tragickej havárie bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove podala včera, dňa 11.12.2019 trestné oznámenie pre podozrenie zo zvlášť závažného trestného činu všeobecného ohrozenia s následkom usmrtenia a ujmy na zdraví ľudí.

 

Dňa 11.12.2019

Ivan Pauer

Stavebná komora SR

Kalendár udalostí
september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archív
Diagnostika porúch stavby

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.