Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: máj 2017

POVINNÁ ÚRADNÁ ELEKTRONICKÁ KOMUNIKÁCIA OD 1.7.2017 !

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE O ÚRADNEJ ELEKTRONICKEJ KOMUNIKÁCII OD 1.7.2017 !

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE
• Do úradnej elektronickej schránky je možné prihlásiť sa cez portál slovensko.sk
• Na prístup do schránky je potrebný občiansky preukaz s čipom s bezpečnostným osobným kódom (BOK), počítač, prístup na internet, čítačka a príslušný softvér.
• V prípade, že máte občiansky preukaz s čipom a nemáte k nemu BOK, je potrebné zastaviť sa na oddelení dokladov, pretože bez BOK-u nie je možné prihlásiť sa do e-schránky.
• O vydanie občianskeho preukazu s čipom či aktiváciu bezpečnostného osobného kódu môžete požiadať na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov na celom Slovensku.
• Všetky potrebné aplikácie si môžete stiahnuť na stránke slovensko.sk v časti „Na stiahnutie“

CHCETE KOMUNIKOVAŤ EFEKTÍVNEJŠIE?

Na prihlásenie do schránky vašej firmy budete potrebovať len občiansky preukaz s čipom, čítačku, počítač, prístup na internet a nainštalované aplikácie, ktoré nájdete na portáli slovensko.sk. Pri niektorých elektronických službách budete potrebovať kvalifikovaný elektronický podpis, ktorý je elektronickou podobou vlastnoručného podpisu. Stačí,  ak si dáte na ktoromkoľvek oddelení dokladov nahrať na čip občianskeho preukazu kvalifikovaný certifikát.

Na vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu je okrem certifikátu na občianskom preukaze potrebné mať nainštalovanú aj aplikáciu na podpisovanie, ktorú si môžete stiahnuť na portáli slovensko.sk v časti Na stiahnutie.

 

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Musím si schránku aktivovať?
Áno, je to nevyhnutné. Úradná elektronická schránka bude automaticky aktivovaná na doručovanie 1. júla 2017 všetkým právnickým osobám zapísaným v obchodnom registri.

Koľko ma to bude stáť?
Zriadenie elektronickej schránky právnickej osoby a jej aktivácia na doručovanie sú bezplatné. Spoplatnené je vydanie občianskeho preukazu, a to správnym poplatkom 4,50 eura.

Čo je to bezpečnostný osobný kód (BOK)?
Je to 6-miestny kód, ktorý slúži ako heslo k vášmu občianskemu preukazu. Stanovíte si ho sami. Bezpečnostný osobný kód (BOK) slúži na ochranu občianskeho preukazu pred zneužitím.

Čo potrebujem, ak sa chcem prihlásiť do úradnej elektronickej schránky právnickej osoby?
Je potrebné vlastniť občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK). Ďalej je nevyhnutné vlastniť čítačku kariet, mať nainštalovaný príslušný softvér – aplikáciu eID klient (slúži na prihlasovanie) a ovládače k čítačke kariet, ktoré sú k dispozícii na portáli www.slovensko.sk v časti Na stiahnutie. Prihlásiť sa môžete iba cez portál slovensko.sk cez ikonu „Prihlásiť sa na portál“.

Môže elektronickú schránku mojej firmy spravovať niekto iný?
Áno, môže. Stačí, ak vybranej osobe udelíte oprávnenie na prístup do schránky. Daná osoba musí mať občiansky preukaz s čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK). Splnomocniť ju môžete listinne alebo elektronicky. Rovnako môžete aj nastaviť rozsah oprávnenia, teda čo všetko môže s vašou elektronickou schránkou robiť.

ELEKTRONICKÁ KOMUNIKÁCIA VÁM PRINESIE VÝHODY

• Ušetríte čas, ktorý by ste strávili chodením na úrady a čakaním v radoch.
• Budete komunikovať s úradmi efektívnejšie a jednoduchšie.
• Pracovať so schránkou môžete odkiaľkoľvek a kedykoľvek, ak máte pripojenie na internet.
• Znížia sa vám náklady za poštové služby a pri elektronických podaniach ušetríte až 50 % za správne poplatky.
• Máte garanciu, že poštu od verejných inštitúcií si prečítate iba vy alebo vami poverená osoba.
• Do elektronickej schránky sa nemusíte prihlasovať denne, stačí, ak si nastavíte notifikácie.
Po nastavení notifikácií prostredníctvom SMS alebo e-mailu okamžite zistíte, keď vám do schránky príde nová správa.

 

Viac informácií nájdete na www.statutar.sk alebo www.slovensko.sk.
Máte ďalšie otázky?
Každý pracovný deň od 8.00 do 18.00 (v stredu do 21.00) vám radi pomôžu operátori kontaktného centra na telefónnom čísle +421 2 35 803 083.

LEN TAK SA DOSTANETE K DÔLEŽITÝM ZÁSIELKAM DORUČENÝM DO ÚRADNEJ ELEKTRONICKEJ SCHRÁNKY VAŠEJ FIRMY.

VIAC NA www.statutar.sk

Zdroj: MVSR

Komora schválila doteraz najväčší počet uchádzačov o členstvo. Je nás 527.

Naša komora prekonala svoj plán mať v druhom roku svojej existencie 100 členov fyzické osoby – živnostníkov a 20 členov právnické osoby. Ku dnešnému dňu máme 123 členov právnické osoby, 319 živnostníkov,  a 71 členov slobodného povolania-projektantov a úradníkov-stavbárov.

Do našej stavebnej komory v mesiaci máj vstúpil jeden cech (cech kachliarov) a jedna komora (komora kominárov). V schvaľovacom procese sú už ďalšie žiadosti o prijatie za člena.

Zdá sa, že prichádza doba sebauvedomovania stavbárov a spájania ich záujmov vykonávať svoju činnosť odborne, mať primerane ohodnotenú a včas zaplatenú svoju prácu v kvalitnom a v zdravom legislatívnom prostredí. Túto skutočnosť prezídium komory hodnotí aj za začiatok zjednocovania stavebných odborníkov a firiem hlavne vo výrobnej sfére, ktorá je niektorými nevýrobnými organizáciami a združeniami sále viac podceňovaná.

V našej dnešnej polarizovanej spoločnosti zisťujeme zaujímavú situáciu:  máme niekoľko desiatok členov a kandidátov, ktorí si neželajú byť uverejnení v zozname členov pre strach zo straty zamestnania u jedincov a stratu zákaziek z verejného sektora. Túto požiadavku plníme, ale je to zvláštne a o čomsi to hovorí.

V našej členskej základni máme aj členov známej projektantskej komory, ktorí si tiež neželajú byť zverejňovaní z obavy o odobratie autorizácie, čím by nemohli ďalej vykonávať svoju činnosť a živiť seba a svoje rodiny. Na základe dvoch nezávislých právnych analýz z roku 2016 môžeme verejnosť ubezpečiť, že v tejto krajine zatiaľ nie je zákon umožňujúci odobratie autorizácie alebo nejaké osvedčenie o kvalifikácii z dôvodu vystúpenia člena z akejkoľvek komory alebo združenia, ktoré takýto dokument vydala. Povinné členstvo je vecou internej smernice každej komory alebo združenia a nie je zákon na jeho vynútenie!

Žiaľ toto je veľmi zlá situácia, keď sa musia zamestnanci v štátnom sektore, v miestnej samospráve alebo členovia inej komory alebo združenia obávať o svoje miesto alebo členstvo pre vstúpenie do našej alebo inej komory s odlišnou činnosťou a zameraním. Zastrašovanie a zavádzanie nemá nič s demokraciou a slobodou jedinca a jeho slobodným rozhodovaním a samozrejme rozvojom Slovenského stavebníctva v celom jeho spektre. Možno aj pre toto je naše stavebníctvo tam kde je a kde sa prepadá.

ŠTRUKTÚRA 527 ČLENOV SKSR

Prezídium SKSR

19.5.2017

VALNÉ ZHROMAŽDENIE KOMORY KOMINÁROV SR

V dňoch 4 a 5 mája 2014 sa uskutočnilo Valné zhromaždenie komory kominárov ktorého čestným hosťom bola aj naša komora v zastúpení jej prezidenta pána Ivana Pauera. Valné zhromaždenie, rokovanie predstavenstva komory poctil svojou prítomnosťou aj prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska. Pri tejto príležitosti mu bol odovzdaný aj symbol kominárskeho remesla a zástupcovia komory mu predostreli niektoré problémy s ktorými sa stretávajú pri výkone svojej činnosti v praxi.

Slávnostné Valné zhromaždenie svojim príhovorom privítali aj zástupcovia Společenstva kominíků České republiky, Cechu kachliarov, SPP, Stredná odborná škola stavebná v Nitre, prezident našej komory, a ďalší pozvaní hostia.

V rámci stretnutia a rozhovorov so zástupcami prišlo k vzájomnému porozumeniu a k zhode v analyzovaní a riešení problémov v Slovenskom stavebníctve a v príprave odborníkov pre stavebnú činnosť. Toto stretnutie môžeme považovať za základ v budúcej spolupráci pri ich riešení, ktorú strany ešte spresnia.

Foto z priebehu Valného zhromaždenia:

  

Kalendár udalostí
máj 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« mar   jún »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archív

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.