Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: február 2018

Dnes o 11:00 sa uskutočnila náhla tlačová beseda pána štátneho tajomníka právnika Petra Ďurčeka a pána Ing. Tibora Németha, gen. riaditeľa sekcie stavebníctva k pripravovanému stavebnému zákonu. Televízia Ta3 vysielala besedu v priamom prenose do cca 11:30 a je možné si ju prezrieť naTa3.

K vyhláseniam sa nevyjadríme podrobne, každý nech si spraví svoj názor, ale rozhodne boli zaujímavé niektoré rozpačité odpovede novinárov na otázku ako to bolo s rokovaniami v trojčlenných komisiách; prečo nie je legislatívny zámer, ktorý žiadal ZMOS (ZMOS a prítomní ho žiadali na prvom zasadnutí 29.11.2017, a dopsiaľ nie je);  čo prevzali z konkrétnych pripomienok Stavebnej komory SR na čo pán štátny tajomník odpovedal, že Slovenskej stavebnej komore stavebných inžinierov splinili skoro všetko…, atď) – jednoducho nie sme a naše návrhy sú asi návrmi SKSI, čo sme už tiež zažili  🙂 …

 

Ivan Pauer

Prezident SKSR.

Tlačová správa: Stavebná komora SR považuje návrh stavebného zákona za neprijateľný

Dnes bola zverejnená naša tlačová správa. Žiaľ editor vynechal dôležitý odstavec, ktorý v plnom znení zverejňujeme:

Nitra, 15. februára 2018

Návrh nového stavebného zákona je v súčasnosti v procese prípravy a pripomienkovania odborníkmi. SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky má však k aktuálnej verzii návrhu zásadné výhrady a neodporúča pokračovať na jeho dokončení. Oproti tomuto návrhu je podľa komory nateraz vyhovujúcejšia novelizácia starého.

Vynechaná stať:

Predložený návrh stavebného zákona prináša viac nejasností a problémov, ako riešení. Nespĺňa dlho očakávaný cieľ dosiahnuť konečne jednoduchý, jasný a vykonateľný stavebný zákon a vrátenie systému do stavebníctva, jeho školstva a sekundárne aj hospodárstva. Zástupcovia Stavebnej komory SR SKSR sú presvedčení, že nový stavebný zákon má byť skutočne NOVÝ a nie ďalší experiment.

 

SKSR sa vývojom prípravy stavebného zákona dlhodobo zaoberá. „Považujeme za nevyhnutné, aby bol zákon jednoznačný, vyžadoval kvalifikáciu a odbornosť, jej zvyšovanie a pravidelné aktualizovanie na všetkých stupňoch prípravy, schvaľovania, vykonávania, kontroly, údržby a spravovania stavieb,“ zdôrazňuje Ivan Pauer, prezident SKSR. Ako ďalej uvádza, je potrebné jasne definovať a sprehľadniť práva, povinnosti a zodpovednosť za výkon jednotlivých činností v celom stavebnom procese. Tiež je nutné vrátiť do prípravy stavieb presné definície, čo je urbanistická projektová dokumentácia, územnoplánovacia projektová dokumentácia a projekt stavby. Podľa SKSR je potrebné budúcu výstavbu schvaľovať podľa jednoduchšieho projektu pre stavebné povolenie, vykonávať každú stavbu len podľa vykonávacieho projektu a archivovať realizačný projekt skutočného vyhotovenia. Tento postup sa prestal vykonávať v roku 1992 a ani v jednom z doterajších návrhov od roku 2006 nie je zahrnutý.

 

SKSR odmieta experimentovanie s odobraním preneseného výkonu obciam a vytvorenie nových stavebných inšpektorátov v novovytvorených umelých neprirodzených obvodoch a vytvorenie inštitútu stavebného komisára, ktorý sa prakticky nikde vo svete neujal. „Sme proti snahe o zavádzanie nových definícií a názvov z nesprávnych prekladov z iných európskych jazykov či z nedostatočnej znalosti praxe. Je kontraproduktívne, aby sme sa tvárili novátorsky a pritom obsah zostane pôvodný, alebo ešte horší,“ upozorňuje Ivan Pauer. Podľa neho je však problémov na riešenie v zákone ešte omnoho viac.

 

„Aktuálna verzia pripravovaného stavebného zákona je v mnohých prípadoch nejasná, nejednoznačná čo spôsobí problémy pri vynucovaní práva.  Za súčasného stavu navrhujeme v najlepšom prípade vykonať audit teraz platného stavebného zákona so všetkými jeho desiatkami zmien od roku 1992, aj s roztrúsenými položkami v iných zákonoch, a vyradiť nesystémové a nefunkčné zmeny a nejasnosti,“ hovorí prezident SKSR. Po takomto audite by potom bolo možné vyhovujúce a použiteľné ustanovenia zachovať a sústrediť ich s novými, pre prax použiteľnými návrhmi z predloženého návrhu a  pripomienkami konzultačnej komisie do Veľkej novely.

 

Kontakt pre médiá:
Ivan Pauer
SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky
Tel.: 0948 544 404
e-mail: info@stavebnakomora.sk
http://www.stavebnakomora.sk/

Bon Žúr s.r.o. 

Ingrid Kántorová

PR konzultant

kantorova@bonzur.sk

Mobil: +421 903 717 938

 

 

ZMOS nesúhlasí s predloženým návrhom nového stavebného zákona

Štrbské Pleso 14. februára (TASR)

Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa na dvojdňovom rokovaní (13. a 14. februára) na Štrbskom Plese zaoberala návrhom nového stavebného zákona a prijala uznesenie, v ktorom berie na vedomie informáciu o aktuálnom procese jeho prípravy a nesúhlasí s predloženým návrhom zákona z dielne ministerstva výstavby a dopravy. TASR o tom informoval hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Celý článok:

http://www.teraz.sk/slovensko/zmos-nesuhlasi-s-predlozenym-navrho/308584-clanok.html

Kalendár udalostí
február 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« sep   mar »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Archív

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.