Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Daily Archives: 19. apríla 2016

SKSR aktuálne v médiách.

19.4.2015

www.netky.sk

Stavebná komora SR žiada od vlády nový stavebný zákon, jeho starú verziu odmieta

19.4.2015

www.slovensko.rtvs.sk

Prečo nemáme nový stavebný zákon?

19.4.2015

www.aktuality.sk

Stavebná komora SR žiada vládu, aby prijala nový stavebný zákon a nevracala sa k jeho starej verzii z čias Jána Počiatka vo funkcii ministra dopravy.

19.4.2015

http://ekonomika.sme.sk

Stavebný zákon má byť nový a nie oprášený, tvrdí komora

 

______________________________________________

Rok 2015

NR SR: Minister dopravy stiahol z rokovania nový stavebný zákon

Stavebný zákon by mal byť nový a nie oprášený. Tlačová správa TASR

Nitra, 19. apríla 2016

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja minulý týždeň oznámilo, že si vezme stiahnutý návrh Stavebného zákona, ktorý bývalá vláda pripravovala 3 roky, a pokúsi sa ho presadiť s rôznymi úpravami v parlamente. Už v roku 2015 proti tejto verzii protestovali mnohí odborníci a organizácie zo stavebného sektora, pretože ju považujú za nekoncepčnú a neschopnú vyriešiť problémy v stavebníctve.

Stiahnutý zákon bývalého vedenia MDVaRR SR autori nazývali “úplne nový”, ale v skutočnosti bol kompiláciou starej neschválenej verzie z roku 2006 a 33 noviel k pôvodnému zákonu z roku 1976. Vtedajšie ministerstvo proklamovalo ako najdôležitejší problém stavebníctva čierne stavby a ich tvrdé postihovanie, čo tvorí sotva 1 – 2 % všetkých problémov vo výstavbe. Návrh zákona účinne neriešil ani skrátenie a zjednodušenie stavebného konania hlavne pre výstavbu rodinných domov, ktoré sa od neho požadovalo. „Slovenská asociácia stavebných dozorov a odborne spôsobilých osôb uskutočňujúcich stavby SASDARS a teraz aj SKSR viackrát vecne verejne aj interne upozorňovala tvorcov zákona, vrátane najvyšších predstaviteľov MDVaRR SR, že celá koncepcia nimi pripravovaného zákona je nelogická, nesystémová, nezrozumiteľná, problematicky realizovateľná v praxi,“ uvádza Ivan Pauer, prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky a SASDARS. Podľa neho organizácia SASDARS predložila aj svoje návrhy, pomoc a pripomienky. Kompetentní pracovníci ich neprijali, ale nakoniec po množstve pripomienok k zákonu, v roku 2014 cca 740 a v roku 2015 viac ako 3000, a rozprave v NR SR bol návrh stiahnutý.

Podľa Ivana Pauera je veľkou chybou vracať sa k starej verzii návrhu zákona. „Je čas prestať experimentovať v stavebnej legislatíve a pripraviť naozaj nový funkčný poriadok, s novými ľuďmi nezaťaženými dvomi verziami starého komplikovaného a nefunkčného návrhu,“ upozorňuje. Nová legislatíva pre Slovenské stavebníctvo a Slovenskú republiku musí rešpektovať urbanistický rozvoj Slovenska, jeho regiónov, VUC, okresov, miest a obcí. Je potrebný Zákon o urbanizme, ktorý na Slovensku neexistuje a vypracovať nový zákon o územnom plánovaní a nový stavebný poriadok.

Ako Ivan Pauer ďalej zdôrazňuje, ak MDVaRR SR chce byť naozaj progresívne, naprávať chyby minulosti a rozvíjať slovenské stavebníctvo, musí zastaviť jeho kvalitatívny a odborný prepad, zvyšovať odbornosť na stavbách a ich bezpečnosť. Je teda potrebné začať od základu a tým je vytvorenie logických legislatívnych pravidiel vychádzajúcich z prirodzených tradícií vo vzťahoch v stavebnom procese čitateľných a pochopiteľných každému občanovi. Oživovaním staršieho návrhu Stavebného zákona vyvoláva v odborných kruhoch veľkú pochybnosť, či sa chce stavebníctvu skutočne pomôcť.

„Stavebný zákon je pre Slovensko hospodársky, ekonomicky a sociálne mimoriadne dôležitý a svojim charakterom jedinečný v rámci celej legislatívy štátu. Je preto najvyšší čas k jeho tvorbe a napokon k schváleniu pristúpiť s mimoriadnou zodpovednosťou,“ dodáva Ivan Pauer.

Bližšie informácie pre novinárov:

SKSR Stavebná komora Slovenskej republiky

Strmá 616/26,

949 01 Nitra

 

 

Kalendár udalostí
apríl 2016
Po Ut St Št Pi So Ne
« feb   máj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archív
Diagnostika porúch stavby

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.