Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Monthly Archives: apríl 2018

STV 1: Občan za dverami 22.4.2018 kauza CENTROOM Piešťany.

Vzhľadom ku skutočnosti, že Slovenská televízia sa vrátila ku problému havarijného stavu polyfunkčnej budovy CENTROOM v Piešťanoch a jedna z prvých aktivít „čerstvého“ prezidenta našej komory Ivana Pauera v niekoľko týždňovej funkcii povereného vedúceho stavebného úradu mesta Piešťany, tiež si v krátkosti pripomeňme ako sa operatívne riešil kritický havarijný stav tejto budovy.

Táto situácia bola v danom čase (okt.2015) mimoriadne vážna, hektická, legislatívne problematická, na Slovensku  bezprecedentná. Do tohto dátumu sa na Slovensku neriešilo nútené vysťahovanie vlastníkov bytov zo spoločnej novopostavenej budovy pre riziko jej možného náhleho zrútenia. Stavebný zákon takýto problém riešil na úrovni socialistických vlastníckych vzťahov a pravidiel riešenia havarijných situácií – platil a riadil všetko štát…

Na požiadavku stavebného úradu adresovanú ministerstvu vnútra a ministerstvo dopravy, výstavby a reg. rozvoja ako operatívne a právne riešiť tento stav tak, aby nebolo poškodené mesto ale aj vlastníci, stavebný úrad od ministerstiev obdržal citáciu stavebného zákona bez metodiky a to ešte niekoľko mesiacov po vlastnom vyriešení problému aj bez pomoci ministerstiev…

Ako sme uviedli, náš prezident v čase doručenia posudku o havarijnom stave budovy bez ohľadu na nedoručené stanoviská ministerstiev v spolupráci s vedením mesta operatívne nariadil opatrenia na ochranu života a zdravia vlastníkov bytov a v spolupráci s nimi následne opatrenia na záchranu budovy. Je potrebné tiež uviesť, že niektorí vlastníci odmietali rešpektovať nariadenia úradu a hľadali právne problémy aspoň vo formálnej stránke postupu úradu, aby oddialili, či znemožnili vypratanie stavby, pričom si neuvedomovali, že im ide o ich vlastné ohrozené životy a zdravie.

Reportáž STV 1 v dnešnej relácii Občan za dverami však prináša aj nové, neočakávané pohľady a zaujímavé nezodpovedané otázky na problém tejto stavby. Pozoruhodná je otázka vlastníčky kvetinárstva, prečo sa čakalo na posudok až po skončení záruky na stavbu. Taktiež je zaujímavé konštatovanie geodeta, ktorý potvrdil, že priehyby boli už v roku 2010 a už vtedy sa malo konať, ale nekonalo sa. To potvrdil aj ďalší odborník, ktorý tvrdil, že už počas výstavby sa malo konať a nekonalo sa.

Ako nám povedal náš pán prezident, už v čase vydania nariadenia o vyprataní stavby vlastníci na zasadnutí stavebného úradu a vedenia mesta prejavili niekoľko závažných indícií na postup investora, správcu, spracovateľov posudkov, stavebný úrad pri kolaudácii a i, ale tie neboli úlohou mesta a stavebného úradu na vyriešenie. Skúmali sme postup úradu v kolaudačnom konaní, ale dokumenty neukazovali na pochybenie úradu pri kolaudácii, pretože investor predložil ku kolaudácii posudok, ktorý nehovoril nič o závažnej poruche stavby. Možno aj to bol impulz na podanie trestných oznámení vlastníkov na zistenie vinníka ktorý zapríčinil tento stav a oni museli znovu vyplatiť až vyše 800 000,- €. Je tiež nezodpovedaná otázka redaktora prečo vyšetrovatelia dva roky nepokračovali vo svojej práci a nekonali.

V tejto súvislosti z hľadiska množiacich sa závažných stavebných porúch novostavieb a rekonštrukcií s dopadom na ich statickú bezpečnosť bez osobnej zodpovednosti a bez postihov zodpovedných osôb za spôsobené chyby a škody v trestnoprávnej rovine , s ktorými sa na nás obracajú občania o pomoc musíme potvrdiť slová nášho prezidenta Ivana Pauera, že Slovenské stavebníctvo je v morálnom, odbornom a legislatívnom úpadku. Vyvoláva to naozaj podozrenie, že tak ako aj iné problémy, aj tento sa mal asi „zamiesť pod koberec“, s čím sa vlastníci asi nechcú zmieriť.

Pre zaujímavosť prenášame odkaz tejto relácie STV aj na našu informačnú stránku.

 

Redakcia SKSR

 

Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City – najvyššie situovaná vyhliadka v Európe od dnes otvorená!

Moskva 22. apríla 2018

Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City včera oficiálne otvorilo pre návštevníkov najvyššie situovanú prehliadkovú plochu na najvyššej budove v Európe. Nová zaujímavá perlička Moskva – prehliadková plocha PANORAMA 360 je umiestnená na 89. poschodí veže Federácia centra Moskva-Cit.

Foto: z video na YOUTUBE.

Moskovskij Meždunarodnyj Delovoj Centr Моskva-Siti (skr. MMDC; doslova Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City, angl. Moscow International Business Center Moscow-City, skr. MIBC) je projektovaná a čiastočne už rozostavaná štvrť v Presnenskom okruhu v západnej Moskve. Hlavnou úlohou je vytvorenie prvej zóny v Rusku (a v celej východnej Európe), ktorá bude spájať obchodné aktivity, bývanie a zábavu. Je to také „mesto v meste”.

PANORAMA 360 je to skutočný kultúrny, sociálny a vzdelávací projekt. Budú sa tu konať výstavy, festivaly, rôzne šou a dokonca prednášky pre študentov a žiakov základných škôl. Sprievodcovia budú pomáhať návštevníkom s rôznych rečiach. Zatiaľ rozprávajú o najväčších atrakciách ruskej metropoly, vysvetľujú a odpovedajú na otázky v ruštine, angličtine a čínštine.

Viac informácií o výstavbe Moskovskij Meždunarodnyj Delovoj Centr Моskva-Siti nájdete TU a TU.

Redakcia SKSR

DOMEXPO 2018

Naša komora sa po druhý krát zúčastňuje výstavy pre malých a drobných stavebníkov DOMEXPO 2018 a GARDENIA 2018.

Výstava prebieha od 19.4.2018 do 22.4.2018. V rámci výstavy sa uskutočnilo viac rokovaní o rozšírení spolupráce s Komorou kominárov Slovenska, Cechu Strechárov, cechu maliarov a 4 stavebné firmy prejavili záujem o členstvo v našej komore.

Tento rok sme mali návštevnosť stánku laickou verejnosťou o cca 200% vyššiu ako v roku 2017.  Najviac verejnosť trápi nekvalita odvedenej remeselnej práce na ich domoch a doslova mizerná kvalita práce stavbyvedúcich a stavebných dozorov. Ľudia sa veľmi sťažovali a hľadali pomoc hlavne v otázkach vlhkosti v novostavbách a v zateplených domoch.

 

Mali sme 3 odborné prednášky k problematike

dňa : 19.04.2018 v čase 14:00–14:45  Stavebná komora Slovenska, „Nepodceňujme prípravu a realizáciu zateplenia“ (veľmi slabý záujem návštevníkov).

Prednášateľ: Ivan Pauer. Prezident SKSR;

dňa : 20.04.2018 v čase  14:00–14:45     Stavebná komora Slovenska, „ Je potrebný stavebný dozor pri výstavbe rodinného domu?“ (obsadenosť miestnosti cca 60ˇ%)

Prednášateľ: Ivan Pauer. Prezident SKSR;

 

dňa : 21.04.2018 v čase 14:00–14:45   Stavebná komora Slovenska,“ Je potrebný „drahý“ vykonávací projekt na výstavbu rodinného domu?“  (obsadenosť miestnosti cca 90%) Tému sme na žiadosť pléna doplnili v skrátenej verzii o tému potreby stavebbého dozoru pri výstavbe a s pochopením poriadateľa výstavby a nasledujúceho prednášateľa prednáška s diskusiou trvala cca 1,5 hod…

Prednášateľ: Ivan Pauer. Prezident SKSR;

Musíme konštatovať po rozhovoroch s verejnosťou aj s našou konfrontáciou z praxe, že nám síce pomaly, ale iste pribúdajú mladí šikovní stavební podnikatelia, ktorých zaujíma hlavne kvalita ich práce s pokojnosť klienta. Aj stavebné firmy, ktoré prejavili záujem o vstup do našej komory majú mladých vlastníkov, konateľov a aj remeselníkov vo veku 24-28 rokov ! Kanidiátov čaká ešte preverenie ich práce a veríme, že nebudú žiadne problémy aby ich žiadosti mohlo byť vyhovené.

 

Sekretariát SKSR

 

 

V Nitre sa uskutočnila medzinárodná súťaž praktických zručností a odborných vedomostí murárov

V meste pod Zoborom sa uskutočnila medzinárodná súťaž praktických zručností a odborných vedomostí murárov

 

Nitra 16. apríla 2018 (HSP/Foto: Ľudmila Synaková)

 

V meste pod Zoborom sa uskutočnila neobvyklá „olympiáda“. V Strednej odbornej škole stavebnej na Nábreží mládeže v Nitre sa konal 25. ročník medzinárodnej súťaže praktických zručností a odborných vedomostí v učebnom odbore murár

Víťazi súťaže stredoškolských murárov v Nitre

Podrobnosti tu.

Otvorenie výstavy „Mníchovská dohoda z roku 1938: historické ponaučenie“

Dňa 13.4.2018 sa na pozvanie Ruského veľvyslanectva zúčastnil prezident komory pán Ivan Pauer na vedeckej konferencii „Mníchovská dohoda z roku 1938: historické ponaučenie“ a na otvorení výstavy v kinosále Múzea SNP v Banská Bystrici.

Napriek tomu, že naša komora je zameraná hlavne na stavebníctvo, sme presvedčení, že každý stavbár a občan by sa mal venovať aj svojej štátnosti, národu a historickej minulosti. Prednášatelia boli z najvýznamnejších Ruských, Slovenských a Českých historických vedeckých ústavov, archívov a vojenských múzeí. Predniesli mnohé doposiaľ utajované skutočnosti o vzniku Mníchovského dohovoru a zrady o zániku prvej ČSR a jej protagonistov.

Je potrebné si uvedomiť, že vlastnou prácou pomáhame sebe ale aj vlasti ale znalosťami o vlastnej a medzinárodnej histórii, pochopíme dianie v súčasnosti a aspoň najbližšiu budúcnosť. Stavebníctvo má mimoriadne veľký vplyv na politiku, hospodárstvo, ekonomiku a budúcnosť štátu a národa.

 

Prezident SKSR

Kalendár udalostí
apríl 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« mar   máj »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archív

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.