Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Daily Archives: 19. mája 2018

Prezident SKSR Ivan Pauer k problému lodných kontajnerov v historickom centre Nitry

Kontajnerová skládka – výstavba v pamiatkovej zóne Nitry

V hlavnom večernom spravodajstve TV Markíza bola dňa 18.5.2018 reportáž o dočasnej „skládke“ použitých lodných kontajnerov v chránenom historickom centre Nitry. Ako redaktorka ozrejmila, investor a vlastník sa už niekoľko rokov snaží získať stavebné povolenie na výstavbu apartmánového domu, ale pamiatkový úrad mu neustále diktoval ako má budova vyzerať. Majiteľ pozemku a investor sa zrejme naštval a osadil tam 16 lodných oceľových kontajnerov dúfajúc, že prejde cez rozum úradníkom pramiatkového a stavebného úradu. Kontajnery momentálne zatepluje a vytvorí z nich objekt na bývanie, prípadne kancelárie alebo niečo podobné. Podľa vlastného vyjadrenia majiteľ pozemku predpokladá, že nepotrebuje stavebné povolenie ani ohlásenie, je to jeho pozemok a on bude rozhodovať čo tam bude a nebude.

Stavebný úrad už vyrúbil pokutu v nižšej sadzbe vo výške 25 000,00 €, ale stavebník sa odvolal s tým, že nejde o stavbu, lebo položené kontajnery na plochu nie sú stavbou, preto nemôže platiť ani úradné nariadenie o odstránení nepovolenej stavby.

Ak by stavebník aj vyhotovil stavebný objekt bez pevného spojenia s pôdou, alebo spevnenou plochou nemá podľa EU smernice a  oddielu 3 „VŠEOBECNÉ TECHNICKÉ POŽIADAVKY NA VÝSTAVBU“ zákona č. 50/1976 Zb. Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) šancu objekt skolaudovať a uviesť do užívania, pretože nemá ako splniť dané podmienky . Tým však netvrdíme, že z takýchto kontajnerov sa nedajú zhotoviť aj obytné alebo podobné objekty! Dajú sa, ale musia sa vykonať nevyhnutné technické úpravy, ktoré musia splniť Slovenské a EU podmienky pre stavby a ich riadne užívanie.

V tejto súvislosti by si mal každý stavebný investor uvedomiť, že všade na svete musí rešpektovať podmienky pamiatkových úradov alebo komisií a stavebných úradov. Žiaľ po roku 1992 a hlavne po roku 1995 nastávajú časy legislatívnej anarchie na Slovensku do takého štádia, že z mnohých zákonov sa stali trhacie kalendáre, ne sú previazané a systémové, preto aj vymožiteľnosť práva napr. v stavebníctve sa v mnohých prípadoch stáva ilúziou.

V tomto prípade investor možno získa nejaký dočasné, právne alebo komerčné víťazstvo. S vysokou pravdepodobnosťou až s istootu v konečnom dôsledku to bude „Pyrhovo víťazstvo“, ak ho vôbec získa. Mesto má totiž aj iné legislatívne možnosti, ktoré  môže ešte použiť. V takýchto prípadoch podľa skúseností našej komory je najrozumnejšia dohoda s ústupom stavebníka a nie strácať čas, energiu a peniaze v prehranom boji. Pravidlá výstavby a zákony, aj keď bežným stavebníkom komplikujú „život“  treba dodržiavať, či sa nám to páči lebo nie, inak to veľa stojí a konečný efekt pri vynaložených nákladoch zvyčajne sporný a zbytočná strata.

Podľa doterajšieho priebehu prípadu je možné predpokladať , že spor sa bude stupňovať, ale mám za to, že je to absolútne zbytočné, pretože tu ide zrejme pocit vlastnej nadradenosti vlastníka pozemku nad spoločenskými záujmami a o neúctu k vlastnému mestu, k jeho histórii a k jeho občanom.

V tejto súvislosti je možné mnohé rozhodnutia vytknúť aj povoleniam na stavbám na Mostnej ulici oproti „parčíku“ pri divadle z rokov 1995 až doposiaľ, ktorých architektúra sotva korešponduje s touto historickou zónou. Žiaľ platí to aj pre divadlo, ktoré je architektonicky na danú dobu perfektne zvládnuté ale zničilo historické jadro mesta s jedinečnými stavbami v rámci Slovenska a Rakúsko-Uhorska a do tohto prostredia vôbec nepatrí podobne ako aj nákupný dom Mlyny! Žiaľ stále sme sa nevyrovnali s neblahým myslením z čias komunizmu a nemáme úctu k pôvodnej architektúre a stavebným mestským pamiatkám, ktoré najlepšie hmotne a vizuálne reprezentujú našu históriu. Úctu k miestu kde žijem sme patriotizmus a spolupatričnosť nahradili komerciou, ziskom a sebectvom s pocitom svojej výnimočnosti a nadradenosti. V minulosti to bola ideológia a likvidácia Slovenskej stavebnej histórie pod presadzovanou dogmou, že Slováci sú mladý národ bez histórie. Teraz je to moc peňazí, komercie ale aj necitlivosti našich architektov a chýbajúcich pravidiel urbanistického plánovania miest a obcí. Budeme v tom pokračovať ?

 

 

 

 

 

 

 

TV šot tu:

Ivan Pauer
máj 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Expertízy a posudky porúch

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.