Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque
Odborná literatúra

Monthly Archives: august 2018

Našadoprava.sk – Ivan Pauer: Nemôžeme vylúčiť haváriu niektorých mostov na Slovensku

Dnes agentúra SITA na portáli našadoprava.sk zverejnila rozhovor s naším prezidentom o stave mostov a stavieb na Slovensku.

Prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky Ivan Pauer tvrdí, že haváriu aj s prípadnými obeťami či škodami na majetku nemožno vylúčiť najmä pri mostoch nad štvrtým stupňom ohrozenia. „K havárii zvyčajne prichádza zo súbehu dvoch a viac veličín, preto nie je možné vylúčiť, že sa nám zrúti most aj pri nižšom stupni ohrozenia,“ uviedol Pauer. Všetko je to o včasnej a kvalitnej diagnostike, priebežnej údržbe a oprave a včasnej a kvalitnej periodickej generálke mosta.

Nakoľko sú slovenské mosty na diaľniciach, rýchlostných cestách či cestách prvej triedy bezpečné?

– Čo sa týka kontrolovania technického stavu mostov, zatiaľ sa kontroly zväčša vykonávajú v požadovanej kvalite a rozsahu, ale, žiaľ, súprípady, že sa kontrola vykoná povrchne a nie vždy v periódach, ktoré si tieto stavby vyžadujú. Veľký problém v tejto činnosti je, že nám rapídne ubúdajú stavební odborníci s praxou a noví nestíhajú kapacitne a vedomostne nahradiť ani len prirodzenú generačnú výmenu odborníkov. Včasnú diagnostiku technického stavu mostov a vôbec stavieb považujeme za najdôležitejšiu činnosť prevencie a bezpečnosti stavieb stavieb na Slovensku. Veľkým problémom však je prideľovanie finančných prostriedkov na prevenciu, údržbu a opravy.

Celý článok je TU  a TU.

Téma mostov na Slovensku

Nešťastie s Janovským mostom má aj pozitíva a to, že médiá dali priestor na poukázanie stavu mostov a cestnej infraštruktúry aj u nás a v iných krajinách EU.

V denníku Nový čas sa k tejto aktuálnej téme vyjadril náš prezident Ivan Pauer a stavebný inžinier Alexander Tesár, syn projektanta Mosta SNP.

Na mieste sú preto otázky, v akom stave sú mosty na Slovensku a či niečo podobné nehrozí aj u nás. Ktoré cesty sú v havarijnom stave? Toto sa nemalo stať. Desiatky ľudských životov vyhasli v talianskom Janove úplne zbytočne. Podľa odborníkov by stačilo počúvať signály a názory, ktoré na zlý stav mosta upozorňovali už dlhší čas a upozorňujú aj u nás na Slovensku. „Na stupnici poškodenia, ktorá je od 0 do 7, by som už pri 4, čo je vážny stav, uvažoval o uzatvorení, pretože tieto komunikácie sa môžu zrútiť bez varovania,“ dodal Pauer.

Najväčší bratislavský most napriek rekonštrukcii vlani v lete nie je v najlepšom stave. Nová vrstva asfaltu ho nadmerne zaťažuje. Upozornil na to stavebný inžinier Alexander Tesár, syn autora projektu. „V najväčšej premávke je to, akoby sa naň pridalo ďalšie poschodie s autami,“ povedal Tesár.

Najhoršie z pohľadu odborníkov

1. Trenčín. – stupeň poškodenia 6.

2. Púchov.

3. Hlohovec.

4. Komárno.

5. Šaľa – oba mosty.

Celý článok TU – NOVÝ ČAS

Poškodený most

Svedkovia uviedli, že do diaľničného mostu v Janove udrel blesk.

Viacerí svedkovia, ktorých citovala na svojej webovej stránke tlačová agentúra ANSA uviedli, že do diaľničného mosta udrel blesk.

Podľa údajov, ktoré priniesla agentúra AP s odvolaním sa na správy súkromnej spravodajskej stanice Sky TG24, sa zrútila až 200-metrová časť mostovky, nachádzajúca sa 80 metrov nad zemou.

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli napísal na sieti Twitter, že zrútenie mosta je “nesmiernou tragédiou”. Minister vnútra Matteo Salvini zase vo svojom príspevku uviedol, že sleduje situáciu “minútu po minúte”. Na mieste udalosti podľa neho zasahuje okrem iných zložiek aj približne 200 hasičov.

Podľa vyjadrenia hasičky Amalie Tedeschiovej pre televíznu stanicu RAI, ktoré prevzala AP, bolo zrútením mosta zasiahnutých zhruba 20 vozidiel. Niekoľko nákladných áut pritom dopadlo do miestnej rieky Polcevera, ďalšie stihlo zastaviť tesne pred chýbajúcou časťou mosta. Zranených prepravovali do nemocníc pomocou vrtuľníkov.

V dôsledku havárie kolabovala doprava v celom Janove. Hasiči tiež vyjadrili obavy z možného výbuchu plynovodov, ktoré vedú pod zrúteným mostom.

Záznam z miesta tragédie počas zrútenia stĺpov mostu:

Skretariát SKSR

Tragédia v Janove – zrútil sa most z r. inžiniera Riccardo Morandiho

Dnes, približne o 11:50 sa v Talianskom meste Janov zrútil diaľničný most známeho projektanta stavebného inžiniera Riccarda Morandiho (1. september 1902 – 25. december 1989), po ktorom nesie jeho meno „Morandiho most“. Morandi sa stal známy hlavne konštrukciami z predpätého resp. vystuženého betónu. Most bol postavený nad riekou Polcevera, železnicou a priemyselným areálom. V blízkosti sú aj obytné domy ktoré sú pod nezrútenou časťou, ale miestne úrady ich preventívne  evakuovali, (uviedla agentúra ANSA).

V talianskych médiách sa objavili tiež správy, že na zrútenom úseku mosta sa práve vykonávali rekonštrukčné práce. Televízia Rai citovala zástupcu prevádzkovateľa diaľnice Giovanniho Castellucciho, podľa ktorého most bol bezpečný. V talianskych médiách sa však objavujú aj informácie, že Morandiho most prezývali „chorý most“pretože od jeho otvorenia v 60. rokoch minulého storočia sa na ňom uskutočnilo niekoľko väčších rekonštrukcií, posledná v roku 2016. Toto by sa však malo brať s rezervou, pretože každý most vyžaduje periodickú údržbu a opravy aj veľkého rozsahu. Úrady vyslovili tiež podozrenie, že príčinou havárie mohlo byť oslabenie železobetónovej konštrukcie.

V čase incidentu bola v danej oblasti silná búrka a niektorí svedkovia tvrdia že do pilierovej konštrukcie pred zrútením uderil blesk.

Foto: TASR/AP

Foto: ScienceCraft

Foto: REUTERS

 

Sekretariát SKSR

Dňa 14.8.2018

 

Kalendár udalostí
august 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« jún   sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archív
Diagnostika porúch stavby

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.