Construction Chamber of the Slovak Republic, Строительнaя палата Словацкой Республики, Chambre de construction de la République Slovaque

Daily Archives: 3. februára 2017

Problémových stavieb neubúda – príčina ?

Naša partnerská organizácia SASDARS, ktorá sa venuje aj diagnostikovaniu porúch stavieb opäť obdržala žiadosť o pomoc od správcu budovy pri riešení technických problémov ním spravovanej novostavby v Komárne.

Len pre informáciu odborníci zo  SASDARS od roku apríla 2014 do decembra 2016 odborne pomáhali až v 40 prípadoch prípadoch. Prevážna väčšina porúch sa týkala chybného zateplovania a obnovy bytových domov (13), problémy so strechami (11), podmáčanie a vlhnutie stavebných konštrukcií (4), havarijný stav stavebných konštrukcií stavieb ako celku (7), nebezpečný stav stavebných konštrukcií s ich možným kolapsom (5). V roku 2014 SASDARS pomohol v troch (3) prípadoch, v roku 2015 jedenásť prípadov (14) a v roku 2016 dvadsaťšesť prípadov (23)…

Vzhľadom na obmedzené kapacity partnerskej organizácie SASDARS dňa 1. 2. 2017 naša komora uzatvorila so SASDARS dohodu o spolupráci v oblasti odbornej pomoci a spolupráce pri posudzovaní poruchových stavieb. SASDARS súčasne od 1. 2. 2017 nebude vykonávať poradenstvo v problematike stavebných konaní a v právnych problémoch v oblasti stavebníctva. Túto problematiku preberá naša komora od 10. februára 2017.

Naša komora od augusta roku 2016 úspešne pomohla v dvoch prípadoch (2) aj v stavebných konaniach pri sporoch medzi stavebníkom a stavebným úradom.  V súčasnosti sú dva vo vysokom štádiu rozpracovanosti, v ktorých sme zatiaľ úspešní, pretože v oboch prípadoch prokurátori vzniesli protesty, ktorých výsledkom je zrušenie protiprávne „právoplatných“ vydaných stavebných povolení. V jednom z nich na Východnom Slovensku prokurátor preveruje možnosť obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Dnes 3. 2. 2017 sme v rámci pomoci SASDARS vykonali vstupnú obhliadku polyfunkčného domu, ktorého vlastníci a správca majú problémy so zatekaním strechy a vlhnutím obvodového muriva. Po vykonaní obhliadky sme však zistili vážne, elementárne chyby vyhotovenia konštrukcie krovu, chybne vyhotovenú hydroizoláciu základového múru, čo je však najhoršie, potvrdilo sa nám podozrenie (na základe predchádzajúceho telef. opisu stropu pivnice) zo statickej poruchy.

Boli sme povinní upozorniť na problém stropu podzemnej garáže a zakázať jej používanie do doby vyhotovenia sanačného projektu a sanácie samotnej. Momentálne naši odborníci pracujú na posudzovaní ďalších možných dôsledkov a opatrení. Isté však je, že strop tejto novostavby je rizikový a musí byť prioritne riešený.

Záverom musíme konštatovať, že z nášho pohľadu, ale aj z médií neubúdajú chyby stavieb všetkého druhu. Naopak závažné chyby nám stále pribúdajú a nie len nám ale aj súdnym znalcom ! Príčiny nie len my, ale aj úradníci na stavebných úradoch, vidíme hlavne v problematickej projektovej príprave a chýbajúcim vykonávacím projektom. Väčšina zahraničných investorov ich vyžaduje bez ohľadu na to či im to náš deformovaný zákon prikazuje alebo nie.  Ak pridáme k chybnému projektu, nekvalifikovanú montáž a vedenie stavby nedostatočne znalým stavbyvedúcim(občas aj nestavbárskym vzdelaním), potom k nešťastiu nemusí byť ďaleko. Častým problémom je, že mnohé stavby majú stavebný dozor len kvôli pečiatke na dokladoch, a keď celú stavbu vykonáva firma, podľa stavebného zákona nepotrebujete ani stavebný dozor. Zlé však je, keď aj stavebný dozor na stavbu aj občas príde, nemôže skontrolovať všetko. Tiež nie je neobvyklé, že stavebný dozor nemá stavbárske vzdelanie… Jeden z výsledkov je na fotografiách najnovšieho prípadu. 

Naša komora v novembri roku 2016 poslala ministerstvu dopravy a výstavby 4 návrhy na riešenie práve týchto problémov. Ku dnešnému dňu nám MDaV SR na ne vôbec nereagovalo. 

TASR našu dodanú tlačovú správu zredukovalo len na otázku či MDaV SR pripravuje nový stavebný zákon, alebo nie s poznámkou, že spolupracuje len s relevantými odborníkmi.

Naša komora má vo vedení jedného právnika, jedného informatika a ostatní sú stavbári z praxe. Koľko relevantných stavbárov z praxe má ministerstvo na vedúcich postoch počnúc jeho šéfom s tajomníkmi, riaditeľmi a ostatnými úradníkmi ? Podľa dostupných informácií sú na rozhodujúcich postoch ministerstva pedagógovia, agrotechnici, ekonómovia, právnici, strojári, lekári, dvaja architekti a možno aj jeden alebo až dvaja stavební inžinieri.

Zoberie si ministerstvo na hmotnú a právnu zodpovednosť budúce havárie stavieb, keď má od novembra 2016 na stole legislatívne návrhy s preventívnym obsahom riešenia zodpovednosti, povinnosti a práv všetkých odborníkov v stavebnom procese okrem úradníkov na stavebných úradoch ?

Stavebníkov a investorov vystríhame a odporúčame im :

NEPOČÚVAJTE RADY, ŽE STAVEBNÝ DOZOR NEPOTREBUJETE AK VÁM STAVBU VYKONÁVA FIRMA !!!

NESTAVAJTE BEZ VYKONÁVACIEHO PROJEKTU A ZABEZPEČTE SI STAVEBNÝ DOZOR AJ NA VÝBER PROJEKTANTA, PROBLÉMY STAVIEB NEUBÚDAJÚ !!!! 

NEHĽAĎTE NA TO ČI VÁM TO ZÁKON PRIKAZUJE, ALEBO NIE A BUĎTE ZODPOVEDNÍ SAMI KU SEBE PRI VÝBERE LACNEJ ALEBO KAMARÁTOVEJ FIRMY !!!

Ivan Pauer

Prezident SKSR

Britsko-Slovenská obchodná komora ponúka členom komory a partnerským organizáciám

Britská obchodná komora pre členov našej komory, partnerské organizácie a priateľov ponúka akcie pre mesiac fbruár 2017.

Predslov výkonného riaditeľa:

do roku 2017 sme vstúpili s veľkým množstvom zmien v povahe budúcich vzťahov UK / Európa, ale som si istý, ako premiér Theresa May uviedla už tieto zmeny môžu priniesť plodné obchodné vzťahy v budúcnosti.
Britskí občania hlasovali za novú formu svojej budúcnosti a budúcnosti pre Veľkú Britániu, majú jasno o tom, že Veľká Británia je európska krajina – Británia a neopúšťa Európu. Zostáva v národnom záujme britov, aby EÚ mala mať úspech, je to J v záujme Britskej obchodnej komory v Slovenskej republike a na podporu svojich členov a partnerom môže aj Vám pomôcť – našim terajším aj budúcim zákazníkom a klientom, k obojstranne prospešnému úspechu v bilaterálnej spolupráci v Britskom a  Slovenskom podnikateľskom prostredí.

Práve sme vo fáze plánovania našich činností pre rok 2017, ktoré budú odrážať stratégiu DIT (oddelenie pre medzinárodný obchod), s ktorými budeme užšie spolupracovať v budúcnosti.

Dovoľte mi, aby som vás uistil, že budeme aj naďalej tvrdo pracovať pre našich členov a obchodných partnerov, ktorý vám pomôžu posilniť podnikanie pri nadväzovaní nových obchodných kontaktov prostredníctvom trvalej podpory a individuálnych služieb, aby vyhovovala vašim špecifickým potrebám.

S pozdravom,

Denisa Brighton
Executive Director
British Chamber of Commerce in the Slovak Republic

Podrobné informácie:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

február 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Expertízy a posudky porúch

Copyright © 2015. All Rights Reserved Ivan Pauer, Strmá 616/26, 949 01 Nitra, Slovenská republika.